Sušíte prádlo uvnitř domácnosti? Ihned přestaňte, může to mít smrtelný zdravotní dopad a způsobit chronické problémy

Ačkoliv mnoho lidí volí kvůli úspoře energie možnost sušení prádla doma na radiátoru, nevědí, že je tato skutečnost stojí ještě více peněz a také jejich zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kombinace dlouhotrvajícího vlhkého počasí a omezení používání sušiček prádla v rámci ekonomického šetření paliva může lidi přimět k tomu, aby sušili své věci uvnitř svého domu (například na sušácích nebo na radiátorech). Podle skotských vědců však tato skutečnost může představovat zdravotní riziko, jelikož se tím zvyšuje v místnosti přítomnost vlhkosti, která podporuje vznik plísní a roztočů, což může mít fatální následky zejména u lidí se sklonem k astmatu, uvádí Catharine Paddock, Ph.D.

Sušení prádla v místnosti představuje mnoho problémů a rizik

Kvůli zvýšenému povědomí o velké spotřebě energie sušiček prádla se mnoho lidí rozhoduje pro pasivní formu sušení radiátorem ve svých domácnostech. To má však za následek nejen velké energetické ztráty, protože naopak zesilují vytápění, ale také potenciální zdravotní riziko kvůli vyšší vlhkosti v místnosti. Výzkumníci tak zkoumali návyky při praní prádla u obyvatel širokého demografického spektra žijících v panelácích na západě Skotska a provedli podrobnou analýzu kvality ovzduší a spotřeb energie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkumníci došli k závěru, že sušení prádla uvnitř budov představuje ekologické, ekonomické a zdravotní problémy. Ve špatně větraných místnostech může totiž sušení prádla na radiátorech způsobit až třiceti procentní vlhkost vzduchu a vytvářet tak ideální podmínky pro růst plísní a roztočů (obě tyto nepříjemnosti jsou známými spouštěči astmatu). Výzkumníci také upozorňují, že sušení oděvů, které obsahují látkový kondicionér, pravděpodobně zvyšuje množství rakovinotvorných chemických látek v ovzduší.

Vypnutím sušičky energii neušetříte

Sušení prádla v interiéru také vede ke zvýšené spotřebě energie, protože se často zesilují radiátory, aby se proces usnadnil. To podle výzkumníků jen zhoršuje energetickou spotřebu, která je na západě Skotska již tak velkým problémem. Tým doporučuje, aby lidé sušili prádlo venku, kdykoli je to možné, nebo používali účinné kondenzační sušičky. Pokud musíte sušit prádlo uvnitř, pak ho umístěte nejlépe k otevřenému oknu nebo na balkon, kde soustavně fouká vítr. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odborníci navíc navrhují, aby projektanti při výstavbě nových bytových domů počítaly se způsoby sušení prádla, které nepřispívají ke špatné kvalitě ovzduší. Zveřejnili tak průvodce projektováním s návrhy, jako jsou modernizace balkonů a slunečních ploch, zajištění toho, aby nové domy měly prostor pro sušení prádla s vlastním vytápěním a větráním, společná prádelna a instalace energeticky účinných spotřebičů. Tým nyní projednává svá zjištění s úřady pro sociální bydlení s cílem přijmout jejich návrhy. 

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články