Je lepší prádlo sušit venku nebo v sušičce? Toto rozhodnutí má dopad na kvalitu vašeho života

Sušení prádla v sušičce má své výhody i nevýhody, stejně jako sušení na čerstvém vzduchu. Poradíme, která varianta je lepší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se vám točí hlava pokaždé, když vidíte velkou horu prádla, určitě jste si již položili otázku: jak to všechno vysušit naráz a s minimem práce? Pokud váháte, zda prádlo hodit do sušičky nebo si dát tu práci a vynést ho ven na čerstvý vzduch, možná vám pomůžeme následujícími řádky. Ty shrnou výhody a nevýhody obou druhů sušení prádla.

Jaké jsou výhody a nevýhody sušiček?

Pokud někdo přemýšlí nad koupí sušičky na prádlo, hlavním argumentem je nejčastěji úspora času a práce. Vložit prádlo do sušičky a zapnout je samozřejmě mnohem pohodlnější, než nosit těžký koš a věšet prádlo ručně. Navíc, pokud prádlo ze sušičky vytáhnete ihned po skončení programu, často jej nemusíte ani žehlit. Teplo, kterým přístroj prádlo suší totiž zabraňuje pomačkání látky a pokud prádlo poskládáte hned po usušení, můžete se vyhnout další úmorné práci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože sušičky ušetří spoustu práce a času, mají jednu nespornou nevýhodu – jsou často velmi drahé. Cena sušičky je pouze prvním ekonomickým aspektem, protože sušičky spotřebují také daleko více elektrické energie než sušák na prádlo. Stejně náročné mohou být také následné opravy, ubírající další peníze z rodinného rozpočtu. V neposlední řadě jsou tyto přístroje také daleko méně šetrné k životnímu prostředí.

A jak je na tom sušení prádla bez sušičky?

Pokud se rozhodnete své prádlo sušit běžným způsobem, musíte samozřejmě počítat s velkou spotřebou času. Přesto je zde několik důvodů, proč je sušení prádla venku nebo v bytě na sušáku lepší. Prádlo sušené na slunečním světle se tolik neopotřebovává, protože v sušičce je s ním zacházeno nešetrně. Velkou výhodou venkovního sušení jsou jeho náklady, pokud sušíte prádlo venku, je to zdarma, nemusíte kupovat žádný drahý přístroj a nemáte náklady na energii ani opravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se rozhodnete sušit prádlo venku, musíte brát v potaz další důležitý faktor. Počasí. Je jasné, že ve venkovních prostorách se dá prádlo pověsit jen za příznivého počasí. Pokud rozvěsíte prádlo ve špatně větrané místnosti, může vysoká vlhkost zapříčinit rozmnožení plísně a dalších alergenů. Ta může nepříznivě ovlivnit zdraví astmatiků a alergiků a experti proto nabádají k sušení prádla pouze ve venkovních prostorách. 

Na základě výše uvedených argumentů můžeme jasně říci, že lepší je sušení prádla ve venkovních prostorách. Je to zcela zdarma, šetříte životní prostředí i vlastní zdraví. Pokud ale nemáte možnost pověsit prádlo venku nebo nemáte k dispozici dobře klimatizovanou místnost, je lepší použít sušičku. Ta je ale finančně náročná, jak na pořízení, tak na provoz a údržbu. 

Sušíte prádlo na čerstvém vzduchu, v bytě, nebo raději volíte pohodlí v podobě sušičky?

Zdroj: RD

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články