Prací prášek z kaštanů –⁠ revoluční nápad chytrých žen. Jeho čisticí schopnosti jsou nepřekonatelné a vyjde doslova na 0 korun

Čím víc členů domácnost má, tím větší hromada špinavého prádla se nezadržitelně hromadí v prádelním koši. Abyste oblečení měli zase čisté, můžete si vyrobit vlastní prášek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podzimní čas nám přináší spoustu plodů, které můžeme zužitkovat. Kromě nekonečného množství dekoračních materiálů nalezneme v přírodě i plody vhodné do domácnosti. Z kaštanů lze velmi levně a jednoduše vyrobit vlastní prací prášek. Nyní je ideální doba k jejich sběru. Zpestřete si procházku spadaným šustícím listím a dopřejte si čas pro kreativní chvilku. S vlastním pracím práškem se vám prádlo bude prát jedna báseň.

Kaštany místo pracího prostředku

Jako malí jsme sbírali kaštany a vyráběli z nich různé panáčky a figurky. Jako starší jsme pak tyto radosti sdíleli s našimi dětmi. Vůbec by nás nenapadlo, jaké využití kaštany v domácnosti mají. Dají se totiž využít k praní v pračce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čisticí vlastnosti kaštanů jsou shodné s čisticími vlastnostmi speciálních mýdlových ořechů, jelikož obsahují saponin. Jedná se o přírodní organickou sloučeninu, která slouží jako prací prostředek a pěnidlo. Tato sloučenina dokáže z oblečení odstranit mastnotu, prach i další nečistoty. Abyste kaštany mohli použít, musíte z nich pouze uvolnit saponin.

Jak využít kaštany k praní prádla

Abyste si vyrobili prací prášek z kaštanů, budete muset nejprve nasbírat 4–5 kg kaštanů. Dále si připravte kladivo, utěrku, velmi výkonný mixér, plech na pečení a jednu velkou zavařovací sklenici.

Z nasbíraných kaštanů vezměte hrst a zabalte je do utěrky. Kladivem je rozbijte na menší kousky a přendejte do mixéru. Mixér naplňte tak, aby se vám s kaštany době pracovalo, a rozmixujte. Plech vyložte pečicím papírem a rovnoměrně na něj rozmixovanou hmotu rozetřete. Hmotu můžete sušit v troubě na minimální teplotu nebo za oknem v případě teplého a slunečného dne, pokud nemáte doma přílišnou vlhkost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na slunci vám sušení hmoty na prášek bude trvat minimálně jeden den. Při pečení počítejte zhruba s dobou 6–8 hodin. Suchý prášek pak přesypte do skleněné zavařovací sklenice a pevně ji uzavřete. Při manipulaci s práškem se ujistěte, že jeho částice neulpěly někde, kde budete následně připravovat jídlo. Z plechu a mixéru je důležité směs z kaštanů pořádně vymýt před dalším použitím.

Jak kaštanový prášek používat

Použití tohoto pracího prášku je velmi jednoduché. Půl hodiny před tím, než budete chtít zapnout pračku, smíchejte v nádobě 3,5 polévkové lžíce nasušeného kaštanového prášku s 2/3 hrnku horké vody. Směs pořádně zamíchejte nebo protřepejte tak, aby se vytvořila hustá pěna, a vzniklou tekutinu sceďte. Toto množství můžete použít na 2–3 pračky. Nejlepších výsledků ale dosáhnete, pokud budete prát vždy s čerstvě připravenou směsí. Už připravenou směs můžete v lednici skladovat po dobu 1 týdne.

Inspirace: Příprava tinktur z kaštanů

Jaké domácí prací prostředky znáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články