Jednoduché a dostupné triky na vyčištění pračky | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zbavte pračku bakterií pomocí obyčejné horké vody. Vyčistí ji od A do Z, bude opět jako nová za pár minut

Zbavte pračku bakterií pomocí obyčejné horké vody. Vyčistí ji od A do Z, bude opět jako nová za pár minut

I pračka se během cyklů praní může zanášet špínou a chorobotvornými bakteriemi. Existuje však mnoho tipů jak během jednoho cyklu pračku dokonale vydezinfikovat.

pracka voda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud svoji pračku nečistíte pravidelně či dokonce nevíte jak pračku čistit, je velice pravděpodobné, že vaše prádlo není po vyprání tak čisté a čerstvé, jak jen můžete být. Na to, jak se správně o pračku starat, existuje velké množství velmi jednoduchých a dostupných triků pomocí ingrediencí, které máte s největší pravděpodobností už dostupné doma.

Proč je důležité pračku čistit na dezinfikovat?

Vaše pračka je navržena tak, aby vyčistila vaše oblečení, takže pokud ji nečistíte, jak může správně vykonávat svou práci? Na vašem vypraném prádle se tak může ukládat velké množství rozličných druhů plísní, bakterií a chorobotvorných zárodků i přesto, že vaše prádlo voní po nejnovější aviváži. Nebojte se, protože čištění vaší pračky je opravdu snadné, i když se na ní nějakou dobu hromadí špína. 

pracka susicka
Zdroj fotografie: Pexels

Spoustu z ingrediencí, které na vyčištění pračky potřebujete už pravděpodobně máte doma ve své kuchyni.Takže ať už se nakonec rozhodnete použít jemný ocet, prášek do pečiva nebo třeba bělidlo, máme pro vás připraveno mnoho způsobů, jak pračku vyčistit. Poradíme vám jak vyčistit pračku od vnitřního horního nebo předního nakládacího bubnu až po těsnění dveří, zásuvku na prací prostředek, filtr a vnější povrch.

Jak často pračku čistit?

Čištění pračky by nemělo být součástí pouze jarního úklidu, ale měla by to být pravidelná záležitost. Hygiena pračky je nezbytná k tomu, aby váš spotřebič fungoval správně. Čištění pračky by mělo být snadné. Jako první krok si přečtěte návod k pračce, kde najdete pokyny k čištění. Někteří výrobci odrazují od používání přípravků na odstraňování vodního kamene ve svých strojích. V některých případech to může vést ke ztrátě záruky, takže než něco uděláte, zkontrolujte návod.

Nejjednodušší metoda čištění pračky

První věc, kterou byste měli vědět o čištění pračky, je, že hodně práce za vás udělá i obyčejná velmi horká voda. Začněte tím, že prázdnou pračku zapnete na cyklus s nejvyšší teplotou (většinou se jedná o program na 60 či 90 stupňů pro praní bavlny). Můžete použít čistič pračky, bělidlo nebo trochu pracího prostředku, ale i jen téměř vroucí voda vám pračku úspěšně vydezinfikuje.

par zapina pracku
Zdroj fotografie: Pexels

Jak vyčistit zásuvku na prací prostředek?

Vyjměte zásuvku na prací prostředek v přední či vrchní části pračky (návod na vyjmutí by měl být součástí příručky výrobce). Namočte zásuvku do horké mýdlové vody a pomocí starého zubního kartáčku vydrhněte veškeré nahromaděné mýdlo nebo plíseň. Důkladně opláchněte a osušte utěrkou. Než ji vrátíte zpět, vyčistěte místo, ve kterém se zásuvka běžně nachází, abyste odstranili případnou plíseň i tam. 

Vyčištění gumového těsnění

Pryžová těsnění pračky, stejně jako zásuvka na prací prostředek, jsou rájem pro plísně – ale také tam najdete vše od mincí po vlasy. Kolem gumových těsnění pračky použijte vlhký hadřík napuštěný mýdlovou vodou. Buďte při čištění opatrní, ať gumové těsnění nepoškodíte. Po vyčištění gumové těsnění utřete do sucha. 

holcicka pracka
Zdroj fotografie: Pexels

Čištění filtru pračky

Filtr pračky, který se obvykle nachází pod dvířky bubnu těsně nad úrovní podlahy, zabraňuje všem nečistotám, které se hromadí v bubnu, aby se dostaly k čerpadlu. Podívejte se do návodu k pračce a zjistěte, jak sejmout kryt, a jak správně vyjmout filtr. Návod k použití by měl také vysvětlit, jak filtr vyčistit. Pokud tyto informace v návodu nejsou, filtr můžete umýt běžnou mýdlovou vodou.

Jak na čištění pračky sodou a octem?

Nastavte pračku na cyklus s nejvyšší teplotou (nebo minimálně 60ºC) a nalijte 230 ml bílého octa přímo do bubnu. Ocet je perfektním řešením – je to vynikající a přirozený způsob, jak zabíjet bakterie a zápach zmizí během cyklu máchání. Po skončení cyklu nasypte do bubnu 1/2 balení jedlé sody a spusťte znovu stejný cyklus. Po dokončení očistěte těsnění dvířek a vnější část a ujistěte se, že necháte vnitřek pračky zcela vyschnout.

Používáte už některý z těchto tipů? Nebo máte přímo nějaký svůj osvědčený trik jak zajistit, aby byla pračka vždycky čistá?

Zdroj: The Spruce