Jak ušetřit za energie a zachovat delší trvanlivost oblečení. V dnešní době kvalitních přípravků a spotřebičů stačí prát na 30 °C

Pokud snížíte teplotu praní, ušetříte za elektřinu, a přitom budete mít prádlo dokonale čisté. Chce to však moderní spotřebiče a kvalitní prací přípravky.

i Zdroj fotografie: Abc media (vlastní tvorba)
                   

Bez pračky se snad žádná domácnost neobejde. Tento nepostradatelný pomocník vás relativně během chvilky zbaví i té největší hromady špinavého prádla. Abyste však na provozu pračky zbytečně nepřepláceli, měli byste se zaměřit na nastavenou teplotu. Jak uvádí web RealSimple, až 90 % energie se během praní spotřebuje právě na ohřívání vody. Kvalitní prací prostředky navíc dokáží vyčistit i odolnější nečistoty při nižších teplotách. Zjistěte, jak praní zefektivnit a zároveň na něm ušetřit.

O pračku pravidelně pečujte

Základem je vždy kvalitní a dobře pracující spotřebič. Dlouhou životnost a správné fungování pračky zajistíte především tím, že ji budete udržovat v co nejlepším stavu. K tomu nemusíte nutně kupovat speciální čisticí přípravky, ale vystačíte si i se surovinami z vaší domácnosti. Na adbz jsme se věnovali problematice toho, jak s nimi pračku vyčistit od plísně, bakterií, vodního kamene i dalších nečistot. Takto předejdete snížení efektivity praní nebo vzniku poruchy.

Prodlužovací kabel a rizika vzniku požáru: Žehlička, pračka ani sušička by se do něj neměly připojovat

Pozor na dávkování pracích prostředků

Při praní byste se vždy měli řídit pokyny výrobce daného zařízení i doporučeným dávkováním uvedeným na obalu konkrétního pracího přípravku. Chemické směsi lze navíc snadno nahradit tím, co máte doma po ruce. Skvěle při praní funguje ocet nebo jedlá soda, o nichž jsme psali už dříve. Sami jsme několikrát jejich účinky otestovali na špinavém prádle a vždy bylo opět jako nové. Obzvlášť dobře funguje soda k bělení bílého prádla.

Nastavení pracího programu iZdroj fotografie: Freepik
Nastavte pračku na nižší teplotu – prádlo bude stále čisté, a navíc na praní ušetříte

Jaká teplota je nejvhodnější

Než se pustíte do praní, měli byste zkontrolovat štítek na oblečení, kde je uvedena maximální teplota pracího cyklu, s níž daný kousek nepoškodíte. Využít však můžete i nižších teplot. S obyčejnými skvrnami si poradí už teplota okolo 30 °C. Naopak nejčastěji používaných 40 °C nezřídka vede k opotřebení materiálu oblečení nebo vyblednutí barev, což potvrzuje i naše čtenářka Petra S. z Kopřivnice: „Několikrát se mi stalo, že se mi trička během praní vytahala. Od té doby používám co nejčastěji nižší teplotu během praní.“

Ušetřete za elektřinu

Snížením teploty během praní předejdete rychlému opotřebení spotřebiče, ale především můžete i ušetřit nemalé peníze. Podle informací na webu Novinky snížení teploty o pouhých 10 °C dokáže zmenšit spotřebu elektrické energie až o 38 %. Tímto jednoduchým způsobem tak můžete mít své výdaje pod kontrolou a přizpůsobit se neustále rostoucím cenám.

Na jakou teplotu nejčastěji perete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články