Jak snadno snížit náklady na praní. Důležité je správné dávkování pracích prostředků i přidávání octu

Čisté prádlo je základem správné hygieny. Na pracím prostředku můžete ušetřit nemalé peníze využitím stejně účinných alternativ.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Praní prádla je součástí každodenní starosti o domácnost. Jak ale rostou ceny všeho – od základních potravin přes energie, pohonné hmoty, spotřební materiál až po oblečení či obuvi – roste také cena drogistického zboží. A to dosti výrazně. Většina domácností vlivem vyšších cen hledá úspory všude, kde se dá. Pokud perete opravdu často (a rádi, jako například já), je pro vás samozřejmostí najít i alternativu k pracím prostředkům, které také nepatří mezi nejlevnější, i když vyhledáváte slevy.

Ušetříte a ještě pračce prodlužujete životnost

Pračka patří mezi poměrně drahé i energeticky náročné spotřebiče. Je třeba se o ni dobře starat, pravidelně ji čistit, a navíc není vhodné ji pouštět dvakrát za sebou, jak jsme na adbz radili. Kromě toho je vhodné se zamyslet nad správným použitím pracího prostředku. Lidé mají často pocit, že větší množství pracího prostředku vede ke kvalitněji vypranému prádlu, což je ale omyl. Je třeba dodržovat doporučení výrobce, nadbytečný prášek se nemusí dobře rozpustit a zůstává pak v látce i samotné pračce.

Kromě toho lze snížit náklady na prací přípravky tím, že se zkusíte poohlédnout po různých přírodních či domácích alternativách. Jak informuje web ApartmentTherapy, náhradou může být například prášek do pečiva. Jedná se také o řešení v případě, kdy nutně potřebujete něco vyprat a zjistíte, že prací prostředek došel.

Využijte podzimu a nasbírejte si kaštany. Rozemletím a přidáním do pračky ušetříte peníze na pracím prášku

Naše čtenářka paní Karin M. z Olomouce napsala: „Už léta používám tuhé mýdlo namísto pracího gelu. To nastrouhám a dám tak 2 lžíce, to úplně stačí, jinak to hodně pění. Prádlo je měkké a voňavé.“ Takto se dá nahradit i aviváž použitím neslané rýžové vody, jak jsme na adbz psali. I tímto způsobem můžete ušetřit rodině nemalé peníze. Jedná se navíc o nesmírně šetrné produkty, takže tím nejen ušetříte, ale také zabráníte vzniku vodního kamene a pračka vám tak poslouží o pár let déle.

Ocet a jedlá soda patří mezi stálice

O účinnosti jedlé sody není pochyb. Jedná se o velmi levný a zároveň efektivní a šetrný prostředek, který usnadní starost o domácnost. Platí to i v případě praní prádla. Jak uvádí web TheSpruce, jedlá soda funguje jako přírodní bělidlo. Také ale rozjasní barvy a její použití se tak hodí i v případě, že se chystáte prát barevné prádlo. Odstraňuje i skvrny a nepříjemné pachy, v neposlední řadě změkčuje vodu.

Jedlá soda a miska iZdroj fotografie: Piqsels

Jedlou sodu můžete nakombinovat v poměru 1 : 1 s pracím práškem, nebo ji použít samostatně. To pak postačí přidat půl šálku sody přímo do bubnu pračky. Lépe se tak rozpustí a její účinek se zvýší. Pokud jste si vědomi, že je na některém kusu oblečení opravdu velká skvrna, která by nemusela být odstraněna pouhým praním, připravte si pastu z jedlé sody a vody a naneste ji na dané místo. Nechte působit několik minut, jedlá soda z tkaniny vytáhne látku, která skvrnu způsobila. Až poté vyperte.

Ocet neutralizuje pachy a čistí pračku

Dalším oblíbeným prostředkem je docela obyčejný ocet, který se také vyplatí mít po ruce. Přidáním octu prokážete pračce velkou službu, protože přirozeně ničí bakterie a plísně, které zde mohou vznikat. Prádlu také dodá svěžest a pohltí pachy. Neměl by se ovšem používat v kombinaci s bělidlem a na elastické tkaniny, které by mohl zničit. Můžete jej nalít do přihrádky, která je určena pro aviváž, případně přidat půl šálku zředěného bílého octa těsně před závěrečným mácháním.

Jak se snažíte nahradit prací prostředek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články