Využijte podzimu a nasbírejte si kaštany. Rozemletím a přidáním do pračky ušetříte peníze na pracím prášku

Kaštany zastanou v domácnosti mnoho funkcí. Kromě toho, že odpuzují pavouky, je můžete použít třeba jako ekologickou variantu pracího prostředku.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Krásný podzimní den vyloženě láká k relaxační procházce. A zatímco jste venku, užívejte si barevné škály, kterou příroda touto dobou nabízí. Já těchto dnů velmi ráda využívám ke sběru přírodnin, které následně používám jako dekoraci, ale jelikož miluji šípkový čaj, sbírám i hodně šípků. K podzimu neodmyslitelně patří také kaštany, které mají v domácnosti spoustu užitečných funkcí, a tak se vyplatí nenechávat je ladem na zemi.

Přírodní prací prostředek nestojí ani korunu

Spadené kaštany fungují jako přírodní odpuzovač pavouků, stačí je umístit na parapety či do rohů, jak jsme na adbz radili. Kromě toho si z nich ale můžete poměrně jednoduše připravit i domácí prací prostředek, který je vysoce účinný, a co je na něm nejlepší, nestojí vás vůbec nic kromě trochy času stráveného na čerstvém vzduchu. Za schopností kaštanů odstraňovat mastnotu a špínu stojí látky zvané saponiny.

Domácí prací prášek vyjde na pár korun a je stejně účinný jako ty z obchodu. Sami jsme ho vyzkoušeli

Saponiny mají mnoho kladných účinků na lidské tělo a jsou také obsaženy například v břečťanu, divizně, červené řepě či macešce, uvádí web AwaShop. Působí močopudně, snižují cholesterol a zamezují kornatění cév. Na druhou stranu ale jejich vnitřní užití může dráždit zažívací systém a větší množství negativně ovlivňuje červené krvinky. Saponiny se ukrývají uvnitř plodů, a tak jejich pouhé vhození do bubnu pračky prádlo nevyčistí. Je proto nutné je extrahovat.

Výroba kaštanového pracího prostředku je snadná

Kaštany je potřeba rozbít na menší části. Nejsnazší je vložit je do utěrky a několika ráznými pohyby kladivem rozbít, jak říká web ZeroWasteChef. Kousky kaštanů přesuňte do mixéru, až z nich zbude jemný prášek, a nechte dobře proschnout. Letitá příznivkyně ekologických prostředků v domácnosti paní Lenka S. z Třebíče napsala: „Pokud je venku krásný sluneční den, nechám kaštany sušit na slunci, potřebují ale aspoň den. Když je předpověď nepříznivá, suším v troubě na nízkém stupni přibližně 8 hodin.“

Prášek z kaštanů iZdroj fotografie: Pexels
Teprve kaštanový prášek je vhodný jako alternativa k pracímu prášku

Asi 3,5 polévkové lžíce kaštanového prášku dejte do sklenice a přilijte šálek horké vody. Nechte takto pár minut vylouhovat a přeceďte přes jemné sítko, aby zůstala pouze tekutina bez případných kousků. Toto množství vystačí na 2 prací dávky. Tekutinu nalijte do přihrádky místo pracího prášku či gelu, a jste-li zvyklí, přidejte aviváž. Podobně jako kaštany lze použít i vaječné skořápky, o čemž jsme na adbz již informovali – skořápky prádlo dokonale vybělí, nemusíte tak používat drahá a často také agresivní kupovaná bělidla.

Jak používáte kaštany vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články