Jak se zbavit pavouků v domácnosti: Stačí pár kaštanů či žaludů a nezvaní hosté si sbalí saky paky

Pavouci nepatří mezi nejatraktivnější stvoření, jsou ale nesmírně užiteční. Je možné se jich zbavit jednoduchými a účinnými prostředky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pavouci jsou velmi pozoruhodná zvířata, obvykle však rozdělují lidi na 2 tábory. Jedni se jich vyloženě štítí a zdají se jim o dlouhých nožičkách noční můry, druzí je naopak brání vlastním tělem a věří, že přinášejí štěstí. Ať už se přikláníte ke kterékoliv straně, pavoukům se v domě či bytě zkrátka nevyhnete. Obzvláště nyní s přicházejícím podzimem začínají vyhledávat přístřeší a úkryt před krutou zimou. Jak pavouky zaplašit humánním způsobem, aniž byste jim museli ublížit?

Pavouci v domě přinášejí štěstí

Pavouci fascinovali lidstvo už odnepaměti a je s nimi spojeno několik mýtů a pověstí. Jednou z nich je, že pavouci přinášejí štěstí. Pavouci vám sice v reálném životě příliš mnoho štěstí nepřinesou, na druhou stranu není důvod je z obydlí vyhánět, jsou totiž nesmírně užiteční. Hledají klidná a temná zákoutí, kde budují své pavučiny a živí se hmyzem. Obzvláště rádi si pochutnávají na komárech a mouchách. Pomohou vám tedy zbavit se otravného hmyzu.

Cibule s hřebíčkem spolu fungují jako účinní bojovníci proti hmyzu. Stačí je spojit

Pokud vám ale pavouci vyloženě vadí, jejich přítomnost vám přivádí infarktové stavy či je zkrátka z estetického důvodu na stěnách nesnesete, můžete je vypudit několika způsoby, aniž by bylo nutné je zabíjet.

Pavouci nemají rádi silné aroma

Silně vonící silice a jiné aromatické látky pavouky odradí. Můžete dát do květináče na parapet například mátu, levanduli či rozmarýn, které voní velmi vydatně. Použít ale můžete i vonné oleje, plátky citronu, případně ocet.

Kaštany a žaludy dejte na parapet

Tyto plody padají ve velkém právě na podzim, kdy se pavouci stěhují do příbytků. Kaštany a žaludy přináší velmi pozitivní energii do obydlí, a navíc dokáží vytvořit kouzelnou podzimní atmosféru formou vkusné přírodní výzdoby. Další pozitivum ale přináší právě s ohledem na pavouky. Ti je nemají v oblibě, a dáte-li pár těchto ozdob i volně na parapet či do košíků a misek do míst, kde se pavouci ukrývají, velmi brzy změní své stanoviště.

Rozevřený kaštan v dlaních iZdroj fotografie: Piqsels
Kaštany kromě vnesení pozitivní energie vyženou i pavouky

Čistota vede k domácnosti bez pavouků

Základem domácnosti bez pavouků je rozhodně dodržování čistoty. Pavouci se zdržují v místech, kde mají dostatek potravy. Plné odpadkové koše, zapomenuté jídlo na kuchyňské lince či na zemi přitahuje mouchy a další hmyz, jež je následně lákadlem pro pavouky.

Jedovatí pavouci žijí i u nás

Ač žije v České republice více než 800 druhů pavouků, většinou není důvod k obavám. Valná majorita totiž nezpůsobí žádné potíže a nejspíš se více bojí vás než vy jich. Větší problém může ale nastat, pokud narazíte na zápřednici jedovatou (Cheiracanthium punctorium). Ač nepatří mezi největší pavouky, dokáže způsobit zdravotní potíže. Jako jeden z mála pavouků žijících u nás má natolik silná kusadla, že prokousne i lidskou kůži.

Záškodnice jedovatá iZdroj: Uživatel Lucarelli / Creative Commons / CC BY-SA
Zápřednice jedovatá patří mezi nejjedovatější pavouky u nás

Kousnutí bolí zhruba stejně, jako by vás píchla včela. Nicméně důsledky mohou být horší. Zvýšené pocení, teplota, lokální znecitlivění i dočasné ochrnutí jsou častými příznaky kousnutí zápřednice. Veškeré projevy by ale za poměrně krátkou chvíli měly samy odeznít. Ukrývají se především ve vyšší trávě a útočí pouze v případě, že vycítí nebezpečí. Ohroženou skupinou jsou děti a senioři s tenkou kůží.

Jak se zbavujete pavouků vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články