Nasbírejte si zásobu kaštanů. Teď se vám budou hodit
adbz.cz » Hobby » Jsou zdarma, a přitom pomocníkem k nezaplacení: Kaštany vypudí pavouky a dá se z nich vyrobit mýdlo i prací prášek

Jsou zdarma, a přitom pomocníkem k nezaplacení: Kaštany vypudí pavouky a dá se z nich vyrobit mýdlo i prací prášek

Kaštany přináší domů pozitivní energii, můžete je ale použít i jako humánní způsob boje s pavouky nebo si z nich vyrobit přírodní čisticí prostředky.

kastany pracka vyroba prasku
Zdroj fotografie: abcMedia

Podzim zalitý sluncem přímo vybízí k procházkám. Kdykoli jdu na procházku po okolí, vždy ráda sleduji, jak se příroda mění, zabarvuje a pomalu se chystá na zimní spánek. Tento čas také trávím sběrem přírodnin. Od krásně vybarvených listů přes šišky, šípky, žaludy až po kaštany. Tyto přírodní komponenty pak používám k vytvoření dekorací, které mě nestojí ani korunu. Věděli jste ale, že například kaštany zdaleka neslouží pouze k dekorativním účelům? Široká škála využití je překvapující.

Kaštany mají pozitivní energii

Spousta lidí věří, že kaštany jsou jakýmsi talismanem, který je ochrání a zároveň vypudí negativní energii z obydlí. Kaštany jsou ale užitečné v několika dalších směrech. Je to právě podzimní období, které láká pavouky tvořit pavučiny ve skrytých koutech domácnosti, a přestože jsou užiteční, protože se živí drobným hmyzem, jejich přítomnost nepůsobí esteticky. Zapudit je přitom můžete zcela humánní cestou, a to mátovým olejem nebo octem. Podle webu eHow i kaštany fungují jako famózní insekticid, bohatě stačí je umístit na parapet či v blízkosti dveří.

Zápřednice jedovatá
Zdroj fotografie: Uživatel Lucarelli / Creative Commons / CC BY-SA
Na zápřednici jedovatou můžete i v obydlí narazit stále častěji. Kousnutí je velmi bolestivé

Aby ale tato metoda fungovala, je nutné použít čerstvé kaštany. Druhým kritériem je také častý úklid, který pavoukům nesvědčí a oni si pak rozmyslí, zda je zrovna vaše šatní skříň tím pravým přístřeškem. Při odstraňování pavučin buďte obezřetní. Jak jsme na adbz upozorňovali, už i v České republice se rozšiřují jedovatí pavouci. Typickým příkladem je zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium), jejíž kousnutí nepříjemně postihlo i naši čtenářku. „Po kousnutí mě ruka bolela ještě několik měsíců,“ napsala Nina M. z Berouna.

Šetrný a přírodní prací prostředek

Kaštany ale využijete i dalšími způsoby. Vyrobit si z nich můžete například účinný prací prostředek, který je pak opravdu levný. Na přípravu budete potřebovat 5–10 kousků. Nasekejte je na malé kousky, použít můžete i mixér, případně je dejte do látky a opatrně rozbijte kladivem. Zalijte je sklenicí horké vody a nechte několik hodin louhovat. Případně je můžete i vařit s 300 ml vody na mírném plameni po dobu asi 15 minut.

Přidat můžete i citronovou šťávu, případně jehličí, které pak prádlo nádherně provoní. Nabízí se také přidání oblíbeného esenciálního oleje. Po vychladnutí objem přeceďte přes jemné sítko a dejte do pračky namísto obvyklého pracího prostředku. Celé toto množství je na 1 prací dávku.

Univerzální čistič z kaštanů

Jak informuje web Boddels, z kaštanů je možné vyrobit i univerzální čistič do domácnosti. Příprava je podobná jako u pracího prostředku, 5–8 kusů nejprve nasekejte a tuto směs následně zalijte 1 litrem vroucí vody. Za občasného zamíchání nechte vylouhovat 1–2 dny a přeceďte. Čistič je vhodný na všechny typy povrchů a můžete jej skladovat až týden v lednici.

Pomůcky pro úklid
Zdroj fotografie: Piqsels
Z kaštanů si můžete vyrobit i velmi účinný, přírodní a univerzální čisticí prostředek

Kaštany mají protizánětlivé účinky a jsou používány i v přírodní kosmetice. Vyrobit si můžete i mýdlo. Na malé kousky nakrájejte 20 kaštanů, přidejte trochu vody a na mírném plamenu vařte asi 30 minut. Poté přeceďte a chcete-li docílit gelové konzistence, přidejte asi 4 lžíce kukuřičného škrobu. Nechte chvíli provařit a po vychladnutí přelijte do prázdné lahvičky.