Zabraňte invazi asijských berušek. Vysaďte si na zahradě tyto rostliny
adbz.cz » Hobby » Rostliny, které nadobro vyženou asijské berušky: Levandule, karafiáty i chryzantémy

Rostliny, které nadobro vyženou asijské berušky: Levandule, karafiáty i chryzantémy

Asijské berušky nebo také východní slunéčka nejsou na rozdíl od našich berušek příliš užitečná. Naštěstí je můžete od pobytu na vaší zahradě jednoduše odradit.

asijske berusky zed
Zdroj fotografie: iStock

Některý hmyz je užitečný a na zahradě může pomoci opylovat plodiny nebo likvidovat škůdce. Jako třeba naše sluníčko sedmitečné, jež si rádo pochutnává na mšicích. To však neplatí o slunéčku východním, které naopak rostlinám škodí, a navíc vás může i pokousat. Pokud na zahradu umístíte tyto rostliny, jejich aroma nevítané berušky odradí.

Východní slunéčka

Asijská slunéčka (Harmonia axyridis) jsou podobná slunéčku sedmitečnému. Na rozdíl od něj však mají mnohem více teček než sedm. Podle toho je spolehlivě odlišíte. Zatímco naše beruška je v zahradě užitečná a živí se především mšicemi, ta asijská si pochutnává spíše na rostlinách, a pokud se přemnoží, může na zahradě způsobit velký problém. Ráda zimuje ve škvírách oken, a je tak dobré rámy občas prohlédnout a slunéčka zlikvidovat. Na zahradě pak vysázejte rostliny, které je odpuzují.

Chryzantémy alias listopadky

Jsou to krásně kvetoucí rostliny, které také slouží jako přírodní repelent proti asijským slunéčkům. Tyto květiny obsahují sloučeninu zvanou pyrethrin, jež působí jako přírodní insekticid. Silná vůně a přirozené repelentní vlastnosti chryzantém pomáhají odradit tyto nevítané hosty i další nežádoucí škůdce od toho, aby se usadili na vaší zahradě.

Měsíček zahradní a česnek

Měsíčky jsou oblíbené jednoleté květiny, které nejen dodají vaší zahradě zářivou oranžovou barvu, ale také slouží jako vynikající odstrašující prostředek pro asijská slunéčka. Silná vůně měsíčku působí jako přírodní repelent. Česnek je zase známý pro svou štiplavou vůni a výraznou chuť při vaření. Tato síla dokáže nevítané berušky také vyhnat z vaší zahrady. Stejně účinnou rostlinou jsou i karafiáty, kterými můžete osadit okna, a odradit tak slunéčka, aby v jejich blízkosti přezimovala.

levandulové pole
Zdroj fotografie: Pixabay

Levandule berušky zažene

Je to krásně kvetoucí a voňavá bylina, která ozdobí každou zahradu. Její nádherná vůně, již většina lidí miluje, je však pro asijské berušky mnohem méně lákavá. I levandule tak bude vynikajícím přírodním repelentem proti tomuto hmyzu. Strategicky zasaďte levanduli ve své zahradě, nebo používejte sáčky se sušenou levandulí v blízkosti zranitelných rostlin.

Lichořeřišnice je i léčivá

Lichořeřišnice, známá také jako Nasturtium, je popínavá rychle rostoucí rostlina, která zkrášlí každou zahradu. Má však také vynikající odpuzující vlastnosti pro některý hmyz. Její peprná vůně je pro asijská slunéčka velmi nepříjemná a okolí rostliny se budou vyhýbat. Vysazením lichořeřišnice do blízkosti náchylných rostlin vytvoříte přirozenou ochranu. Lichořeřišnice je navíc léčivá a její květy jsou jedlé.