Berušky vypadají nevinně, ale ve skutečnosti jsou to tiší zabijáci. Likvidují jednoho parazita za druhým

Slunéčka sedmitečná jsou na první pohled velmi roztomilý hmyz, který rády hledají i děti. Přestože pro lidi nepředstavují žádné nebezpečí, mšice se strachy třesou.

i Zdroj fotografie: Austin Ban / Creative Commons / CC0
                   

Jaro už o sobě dává čím dál tím více vědět a je to období, které každý správný pěstitel a zahrádkář celou zimu netrpělivě vyhlíží. Právě nyní je ten správný čas připravit zahrádku na nadcházející sezónu a přemýšlet, jaké další rostliny přikoupíte a nasadíte. Často bývají v oblibě květiny a keře, které lákají motýly a pohled na rozkvetlé květiny všemožných tvarů a barev s pestrobarevnými motýly je více než romantický. Stejně jako motýly lákají ale i další hmyz, některý je žádoucí a užitečný více, některý pak méně. Mezi ty, které byste si měli obzvláště hýčkat, patří i berušky.

Pro lidi užitečné berušky jsou nepřítelem mšic

Roztomilé berušky klamou tělem. Přestože jsou na první pohled roztomilé a nebojí se jich ani děti, pro mšice, vši, moučné červy a svilušky představují úhlavního nepřítele. Berušky jsou stejně aktivní a draví v dospělosti, jako ve fázi larvy. Tmavé larvy s oranžovým zbarvením rozhodně ze zahrádky nevyhazujte, během asi 2 týdnů, během kterých dojde k plnému vývinu, dokáží zahubit až 400 jedinců mšic.

Larva slunéčka sedmitečného iZdroj fotografie: Pixabay

Nejvíce rozšířeným druhem je slunéčko sedmitečné a jak název napovídá, na jasně červených krovkách je právě 7 černých teček. Červená barva je na hmyz poměrně neobvyklá, ale má své opodstatnění. Představuje varovný signál pro ptáky či jiné lovce, kteří by si na berušce rádi pochutnali. Zde by narazili, slunéčka totiž chuťově nepředstavují žádnou delikatesu a pták se napodruhé dobře rozmyslí, jestli si chce opětovně kazit chuťové buňky.

Jaké prostředí slunéčka sedmitečná vyhledávají

Abyste berušky nalákali do své zahrady a ty se vám mohly starat o dobře prosperující zahrádku bez škůdců, potřebují specifické podmínky. V prvé řadě potřebuje stinné skrýše, kde se může ukrýt, odpočinout si před horkem a najít dostatek vláhy. Proto jich velké množství bývá na loukách. Také se vyvarujte používání insekticidů a jiných postřiků, které hubí škůdce. Berušky přijdou o potravu a vaše zahrada tak pro ně nebude přitažlivá.

Nejste-li spokojeni s četností slunéček na vaší zahradě, je možné koupit přímo larvy a ty si po zahradě roztrousit. Slunéčka se mezi sebou rozmnoží a budou vaši zahradu chránit ekologickým způsobem. Při zazimování zahrady na podzim ponechte seno u plotu nebo pod stromem, kde berušky, ale třeba i ježci, najdou úkryt přes zimní období.

Jaký další prospěšný hmyz si na zahradě hýčkáte?

Zdroj: Divany
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články