Vyzrajte na mšice pomocí ověřeného fíglu letité zahradnice. Rostliny budou obsypané gigantickými květy a zůstanou navždy bez poskvrny

Možná se už každý někdy setkal s malým a nenápadným hmyzem, který doma postupně zabíjí s rostliny. Zjistěte o nich víc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento malý a drobný hmyz patří do čeledi hmyzu Aphididae. Naleznete v něm přes 5 tisíc různých druhů a z toho několik stovek této drobotiny působí často potíže farmářům a zahradníkům. Dospělá mšice má hruškovitý tvar a dorůstá velikosti od jednoho do tří milimetrů. Těmi nejběžnějšími jsou pak mšice světle zelené barvy, zvané mšice hruškové, ale můžete najít i zbarvené do růžové, bílé, šedé až černé barvy. 

Rostliny napadené mšicemi

Existují dokonce i mšice s křidélky, které létají v koloniích a napadají nové rostliny. Mladé mšice vypadají totožně, jako ty dospělé, jen jsou menší. Jakmile vám mšice napadnou rostliny, je zapotřebí rychle jednat. Jsou totiž velmi mobilní a rychle se množí. Venku na zahradě si s mšicemi hravě poradí mravenci, kteří se živí sladkou tekutinou, kterou mšice vylučují při pojídání mízy. Mšice rostlinu likvidují tak, že sají mízu z převážně konců rostliny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím rostlina přichází o nové listy. Krom toho, že se pak rodí listy poškozené, začne rostlina brzy ty zbylé shazovat a sladká tekutina vylučovaná tímto malým hmyzem jen podpoří růst plísní. Jaká je tedy prevence a řešení problémů s mšicemi? Jako u všech škůdců je rostliny zapotřebí pravidelně kontrolovat. V prvé řadě pak myslete na to, že zdravá rostlina bývá napadena méně, takže svým rostlinkám dopřejte dostatečnou péči pro jejich dokonalé zdraví. 

Jak se zbavit mšic

Pokud už uvidíte na rostlinách mšice, nepanikařte. Existuje mnoho řešení, jak se jich zbavit a to včetně těch přírodních. Nejdříve při zpozorování napadení vaší rostliny zakročte proudem vody, kdy rostlinu budete sprchovat a tím z ní mšice odstraníte. Tento postup se hodí spíše při lehkém napadení. Vodu můžete použít také u jemnějších listů rostlin, které by sprchování nesnesly. V tom případě vložte rostlinu vzhůru nohama do kýble s vodou o pokojové teplotě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalšími účinnými radami je použití insekticidního mýdla, nimbového oleje či domácím postřikem proti hmyzu z cibule, česneku a kajenského pepře. Silně napadené části rostliny odstraňte a vyhoďte a kolem zbytku zdravější rostliny umístěte lepící pasti na hmyz, které jsou k dostání v jakémkoli zahradnictví. Samozřejmě poslední variantou je chemický postřik, který je však bohužel toxický. Proto doporučujeme nejprve vyzkoušet přírodní varianty.

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články