7 důvodů, proč si do domácnosti pořídit vánoční kaktus | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dodá energii, zlepší vzduch a přinese domů štěstí. Pokud vánoční kaktus ještě nemáte, ihned si ho pořiďte

Dodá energii, zlepší vzduch a přinese domů štěstí. Pokud vánoční kaktus ještě nemáte, ihned si ho pořiďte

V každé domácnosti by měla být nějaká zeleň. Celému obydlí to dodá šmrnc a v případě vánočního kaktusu to s sebou přináší i spoustu výhod. Navíc není těžké se o něj starat.

vanocni kaktus rozkvetly
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte rádi rostliny a zimní sváteční období, pak je naprosto jasné, že vánoční kaktus nesmí ve vaší domácnosti chybět. Nejenže se o něj nemusíte skoro vůbec starat, protože kaktusy obecně moc péče nevyžadují. Navíc bude mít spoustu účinků na vaše zdraví, a tak rozhodně stojí za to si tuto levnou rostlinku pořídit. A vůbec nebude na škodu, pokud si jich pořídíte více, třeba do každé místnosti jeden.

Budete díky němu celkově více šťastní

Určitě slyšíte ze všech stran, že domácnost bez květin není to pravé. Kde se to ale vzalo? Není to jen hloupá teorie nebo povídačka. Několik studií opětovně prokázalo, že přítomnost zeleně ve vašem obydlí zlepšuje náladu. Vánoční kaktus je roztomilý, barevný a už jen při pohledu na něj se jednoduše uklidníte a podvědomě vám dojde, že život umí být i krásný, když stvořil něco takového. Péče o něj navíc pomáhá zmírnit stres a depresi.

usmivajici se zena
Zdroj fotografie: Unsplash

Dává vám příležitost se něčemu naučit

Vánoční kaktus oceníte i v momentě, kdy máte děti a chcete je naučit troše zodpovědnosti a trpělivosti. I vám dá jeho pěstování nové informace, zvláště když na rostliny moc nejste a pěstujete něco poprvé. Je jednoduché se o něj starat, a tak je do dětského pokoje ideální. Vaše ratolesti budou jen hlídat, jestli má kaktus dostatek vody, světla a tepla. Zároveň toho na ně ale nebude moc, než kdyby měly pěstovat například o hodně náročnější orchideu.

Pomůže vám se vším, čím si zrovna procházíte

Pěstování vánočního kaktusu má i jisté terapeutické účinky. Slyšeli jste například o tom, že když závislí přijdou z léčení, měli by nejprve pěstovat rostliny, následně si pořídit zvíře a až poté zkoušet si najít nový vztah? Vánoční kaktus je jednoduchý na péči. A kdykoliv budete procházet špatným obdobím, můžete frustraci z čehokoliv přenést na péči o něj. Pomůže vám tak se se starostmi lépe vyrovnat.

Zlepší se kvalita vzduchu v interiéru

Asi každý zná tento fakt ze základní školy, není ovšem na škodu si jej připomenout. Když dýcháme, nadechujeme se kyslíku a vydechujeme oxid uhličitý, který už znovu vdechnout nemůžeme. Vánoční kaktus ovšem oxid uhličitý pohltí a vypustí ze sebe kyslík, který naše plíce rozhodně ocení. Výsledkem tedy je, že čím více vánočních kaktusů doma máte, tím lépe se vám bude dýchat.

Budete mít díky němu větší chuť k práci

Je jedno, jestli pracujete z domu a nebo v kanceláři, ale rozhodně na svém stole jeden vánoční kaktus oceníte. Ten totiž několikanásobně zvyšuje produktivitu u lidí a mnoho osob již potvrdilo, že díky němu podávali lepší výkony. Jak již bylo zmíněno, dělá člověka šťastnějším, a tak nějak tento efekt přenáší i do pracovního života. Budete díky tomu mít větší chuť něco udělat. A potvrdilo se, že ten stejný účinek má i na děti, když například dělají úkoly.

zena pracujici s nootebookem
Zdroj fotografie: Unsplash

Někdy má schopnost váš vyléčit

Neplatí to pro každou situaci a někdy ani zázračný vánoční kaktus nepomůže se zdravotními neduhy. Mnohokrát se ovšem potvrdilo, že jakmile si člověk prošel nějakou zdravotní obtíží, po níž se zotavoval, vánoční kaktus mu velice pomohl se rychleji dostat na nohy. Proč by je jinak nemocnice tak hojně pěstovaly v pokojích pacientů? Opět na tom mají zásluhu jeho zdravotní účinky.

Venkovní a vnitřní hluk vás nebude nadále trápit

Je poměrně známo, že pěstování rostlin obecně pomáhá snížit hluk, který přichází zvenčí. To stejné ovšem platí i pro vnitřní nežádoucí zvuky. Hučení televize, lednice, topení… To vše vás může rušit ve chvíli, kdy chcete mít klid na relax či práci. Pár vánočních kaktusů umístěných do okolí, kde chcete mít klid, by to ale mohlo vyřešit. Poděkovat můžete jeho povrchu, který od sebe, a tím pádem i od vás odráží hluk.

Jaké kaktusy, kromě toho vánočního, jste za celý svůj život pěstovali?

Zdroj: Cactusway