Zamlžování oken 2023: Vhodné rostliny na parapetu vám problém vyřeší. Hlavní roli by měl sehrát břečťan a palma

Zbavte se kondenzace z oken pomocí vhodných pokojových rostlin. Ty totiž dokážou pohltit nadměrnou vlhkost ze vzduchu a vytvořit vám zdravější bydlení.

Orosené okno i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chladné počasí s sebou často nese problémy s kondenzací na oknech, což může ovlivnit klima ve vašem domě. Není nic horšího než stálé boje se zamlženými okny, ale existuje řešení – pokojové rostliny. Vneste do svého interiéru živou energii a zároveň se zbavte nežádoucí vlhkosti na oknech. Tyto pokojové rostliny jsou k dostání v běžném květinářství, takže se nemusíte bát, že je neseženete.

Zajděte do květinářství

Nejdříve je však namístě si uvědomit, proč se vlastně okna rosí. Když teplý vzduch zevnitř bytu narazí na studené sklo okna, vlhkost se zde začne srážet. Většinou se to stává v kuchyni, kde se něco vaří, nebo při sušení prádla. Portál Deník uvádí, že problém zamlžování mají jak stará, tak nová okna. Moderní plastová okna jsou uzpůsobena neprodyšností, takže ani přebytečná vlhkost nemá šanci uniknout.

První a zároveň asi nejúčinnější rostlinou k eliminaci kondenzace je anglický břečťan. Levná a nenáročná rostlina, která nejen filtruje vzduch od toxických látek, ale také pohlcuje nadměrnou vlhkost. Podle webu BydleníInstory je to takový přírodní pohlcovač vlhkosti. Druhou rostlinou je lilie, která nejen odebírá vlhkost ze vzduchu, ale zároveň pohlcuje částečky plísně a neutralizuje toxiny. Péče o tuto květinu je nenáročná, což ji činí ideální volbou pro ty, kteří začínají s pokojovými rostlinami.

Břečťan iZdroj fotografie: Depositphotos
Anglický břečťan má schopnost pohlcovat vzdušnou vlhkost

Elegantní, a přitom velmi užitečná rostlina – palma, nejen snižuje vlhkost ve vzduchu, ale také transformuje váš byt do exotického ráje. Palmové rostliny se vyskytují v tropech, kde obecně bývá vyšší vlhkost, proto jsou zvyklé na sebe tuto vlhkost vázat. Poslední, ale neméně vhodnou volbou je tchynin jazyk. Této užitečné rostlině nenáročné na péči jsme na Adbz věnovali samostatný článek. Nejen, že vám pomůže zbavit se kondenzace na oknech, ale odstraňuje plíseň v domě, čímž přispívá k čistějšímu vzduchu.

Další metody proti rosení

Orosení oken dokážete předejít tím, že budete pravidelně větrat. Tím se pročistí teplý vzduch a zamlžení se nekoná. Pravidelný čtenář a kutil Marek H. z Jihlavy radí: „Já větrám vždycky nárazově. Otevřu okna naplno, třeba na 5 minut, poté zavírám a toto opakuju párkrát denně.“ Pokud se přece jen nějaká kondenzace objeví, nezbývá než vzít hadr a vysušit okno, aby se plíseň neměla šanci uchytit.

Nastal čas přepnout okna do zimního režimu – ⁠15vteřinová záležitost ušetří na energiích tisíce korun

Existují také nejrůznější babské rady, jak se kondenzace zbavit. O jedné z nich jsme na Adbz psali, šlo o rýži či sůl v mističce, kterou položíte na okenní parapet. Obě suroviny mají tendenci pohltit vlhkost, takže se nepřichytí na studená okna. Vyzkoušet také můžete pěnu na holení. Tu jednoduše nastříkejte na okno, to poté vyleštěte a sledujte. Tento tip se šířil sociálními sítěmi a lidé si jej pochvalují.

Jak se zbavujete orosených oken?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články