Přebytečná vlhkost se vám usazuje na oknech a tvoří plíseň
adbz.cz » Hobby » Orosená okna jsou minulostí: Se srážením vody pomůže sůl, rýže i štěrk

Orosená okna jsou minulostí: Se srážením vody pomůže sůl, rýže i štěrk

S příchodem chladnějšího počasí se mnoho domácností potýká s kondenzací na oknech. Zjistěte, jak tento problém řešit a udržet vaši domácnost bez plísně.

orosena okna voda
Zdroj fotografie: iStock

S příchodem chladnějších měsíců si můžete začít všímat zvýšené kondenzace a růstu plísní na površích v domě a kolem něj. Tyto povrchy běžně zahrnují okna a zrcadla, okenní rámy, stěny a stropy a povrchy koupelen či prádelen. Kondenzace, přebytečná voda a vlhké prostředí jsou ideální živnou půdou pro plísně. Vlhký a plesnivý domov nejen nepříjemně vypadá a zapáchá, ale je považován i za zdraví nebezpečný. Snažte se proto zvýšené vlhkosti zbavit.

Zmírnění rosení oken

Kondenzace je kapalná voda na studených površích, vysvětluje web Fall. Je výsledkem přeměny vodní páry ve vzduchu na vodu a jejího usazování na nějakém povrchu. Vodní pára zahájí tento proces, když narazí na povrch, který je chladnější než vzduch. Jde o opačný proces než vypařování, kdy kapalina stoupá a mění se v plyn. Když je venkovní teplota nízká ve srovnání s teplým, vlhkým vzduchem uvnitř vašeho domova, začnete vidět kondenzaci na různých chladných površích.

Jak ale bojovat s kondenzací? Ideální je držení stálé teploty, říká portál Homebuilding & Renovating. Řízení teploty uvnitř vašeho domova je zásadní pro kontrolu a zabránění kondenzaci. Někdo vytápí pouze místnosti, které používá, případně je běžné vypínat topení při odchodu do práce apod. Tímto způsobem se ale prostory vychladí a po následném vytopení začne vodní pára z ohřátého vzduchu kondenzovat na těchto chladnějších površích. Je tedy lepší udržovat uvnitř konstantní teplotu.

zena okno plisen
Zdroj fotografie: Depositphotos

Je také důležité zlepšit ventilaci ve vašem domě, aby se vlhkost ve vzduchu nezadržovala. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, je pravidelné otevírání oken a venkovních dveří, aby mohla unikat vlhkost. U nás v redakci během zimních měsíců často větráme tak, jak říká jeden z našich údržbářů: „Ideální je větrat rychle a intenzivně, tzn. otevřít okna naplno na 3 minutky. Toto opakovat párkrát za den a vlhkost vymizí.

Alternativní pomoc proti kondenzaci

Pro zmírnění rosení oken a jiných povrchů potřebujete logicky něco, co dokáže pohltit vlhkost. Jako například rýže nebo sůl. Nasypte do misky trochu rýže nebo soli a položte na okno. Nechte působit a uvidíte, že tyto suroviny dokážou částečně kondenzaci zmírnit. Portál Genialne také radí do misky nasypat trochu štěrku, ideálně nejjemnějšího. Ten dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost v místnosti, podobně jako i soda, o čemž jsme již v minulosti na adbz psali. Důležité je sledovat obsah misky a pravidelně měnit její obsah.

V boji proti kondenzaci na oknech platí rčení: Prevence je nejlepší lék. Aby byl váš domov suchý, zdravý a bez plísní, měli byste investovat čas a péči do udržování optimálních teplot a ventilace. Vyhnete se tak zaroseným oknům a mokrým parapetům, a hlavně nepříjemné plísni. Budete si moci užívat klidný a komfortní domov v každém ročním období.