Zamlžená okna váš už v životě nebudou trápit. Staronová technika z ČSSR
adbz.cz » Hobby » Zamlžená okna vás už v životě nebudou trápit. Staronová technika z ČSSR vám ušetří velkou spoustu času i peněz

Zamlžená okna vás už v životě nebudou trápit. Staronová technika z ČSSR vám ušetří velkou spoustu času i peněz

Pokud vám na oknech kondenzuje voda, pak máte nejspíš problém s nadměrnou vlhkostí. Pomoci vám však dokáže tento jednoduchý trik.

zamlzene okno
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vlhkost v domácnostech není ničím neobvyklým. Na jejím vzniku se podílí mnoho faktorů, jejich zanedbávání však postupně vede ke vzniku plísní a dalších problémů a nepříjemností, jak potvrzují i informace na webu TN. Naštěstí existuje velmi jednoduché řešení ještě z dob ČSSR. Díky němu se vlhkosti zbavíte jednou provždy a ještě ušetříte nemalé peníze.

Předejděte vzniku vlhkosti

Aby se vám problém s vlhkostí nevymkl z rukou, měli byste myslet především na prevenci. Ta spočívá v pravidelném větrání, čímž navíc vyměníte vydýchaný vzduch za čerstvý, zavírání dveří do koupelny během sprchování nebo koupele a používání digestoře a pokliček při vaření, což potvrzuje i naše čtenářka Denisa P. z Litvínova. „Začali jsme si více hlídat množství par v domácnosti a vlhkosti máme výrazně méně. Nejdůležitější je větrat, a to především během vaření a po sprše,“ říká.

Zaizolujte okna i dveře

Tato místa bývají obzvlášť náchylná k tepelným ztrátám a průniku studeného vzduchu. Před zimou byste proto měli věnovat pozornost jejich kontrole. Zaměřte se na všechna okna a venkovní dveře, hledejte i drobné prasklinky, které by se mohly postupně zvětšit a napáchat více škody. Nezapomeňte také vyměnit poškozené těsnění, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. Díky němu k sobě budou jednotlivé plochy lépe přiléhat.

muž u okna
Zdroj fotografie: Freepik
Vlhkost bude minulostí. Tyto jednoduché triky vám pomohou mít ji po celý rok pod kontrolou.

Udržujte v místnostech stabilní teplotu

Voda se na oknech často objevuje kvůli výkyvům teplot. Pokud jste zvyklí vypínat topení na noc, pak byste s tímto zlozvykem měli přestat. Nejenže je neefektivní, ale navíc jím i proděláte. Topení vypínejte jen po dobu větrání, které je podle webu PrimaNápady lepší v zimě provádět jen krátce a intenzivně, abyste nepřišli o veškeré vyprodukované teplo.

Pomoci mohou odvlhčovače

V případě, že se vám vlhkost v domácnosti snížit nedaří, vsaďte na moderní techniku. Různé odvlhčovače dokáží přebytečnou vlhkost ze vzduchu odstranit a váš domov do určité míry vysušit. Velmi podobně však fungují i některé pokojové rostliny, které z něj navíc dokáží absorbovat i škodliviny a určité toxické látky, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz. I nám zdobí parapet lopatkovec a tchynin jazyk, abychom měli množství vlhkosti po celý rok pod kontrolou a vyhnuli se výskytu plísní.