Důvody unikání tepla v domácnostech: Nejčastěji jde o nedostatečnou izolaci nebo nesprávnou cirkulaci vzduchu

Abyste si po celou zimu užili příjemný pocit tepla a zároveň se vyhnuli vysokým účtům za vytápění, měli byste se především zaměřit na místa, kudy vám teplo z domova uniká.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic horšího než cítit v zimě nepříjemný chladný průvan, který vás studí na nohách nebo zádech. Příčin tohoto problému může být hned několik. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak zamezit tepelným ztrátám a užít si přes zimu mnohem větší tepelný komfort. Také byste měli před začátkem topné sezony provést určité kroky. My už jsme na zimu připraveni, a vy?

Zkontrolujte choulostivá místa

Jakmile se venkovní teploty začnou blížit nule, změní se tím i teplota ve vaší domácnosti. Na začátku topné sezony se vyplatí projít všechna místa, kudy nejčastěji uniká teplo, a v případě potřeby je ještě lépe zaizolovat. Pozornost věnujte především oknům a dveřím a prostoru kolem nich, kde bývají tepelné ztráty největší. Pokud máte plastová okna, měli byste je přenastavit do zimního režimu, díky čemuž budou lépe těsnit, jak jsme již doporučovali na adbz.

Jak vytopit místnost bez elektřiny a plynu: Díky 4 cihlám a květináči se dá teplota zvednout o pár stupňů

Co s nedostatečnou izolací

Poškozené těsnění na oknech i dveřích vyměňte za nové. Pokud i nadále cítíte průvan nebo pronikající chlad, pak lze tyto otvory ještě doizolovat. To lze provést hned několika způsoby, které zvládnete i svépomocí, aniž byste museli využít služeb profesionálů. Vyzkoušejte třeba lepicí pásky z pěnové pryže, o nichž jsme psali už dříve na adbz, a snižte riziko tepelných ztrát. Dle webu BydleníProKaždého je možno správně utěsněnými okny snížit výdaje za teplo až o 10 %.

okno iZdroj fotografie: Depositphotos
Špatně zaizolovaným oknem vám uniká velké množství tepla

Problém může být špatné zateplení

Častým viníkem stále studené domácnosti je úplná absence zateplení nebo jeho špatné provedení. Izolační vrstva je přitom důležitá nejen v zimním období, ale i v létě, kdy se díky ní obvodové stěny nepřehřívají a doma pak máte mnohem příjemnější teploty. K poškození izolace může docházet v důsledku její špatné montáže nebo ji mohou narušit i hlodavci a další živočichové, kteří se použitým materiálem prokousávají.

Nechte teplo volně proudit

Aby vám teplo mohlo prostupovat celým prostorem, nesmí jej blokovat nábytek ani jiné velké předměty. Neudržované radiátory a kotle také vykazují mnohem nižší účinnost. Podle informací na webu TZBInfo byste měli také pravidelně větrat, čímž podpoříte výměnu vzduchu i jeho proudění napříč celou domácností. To doporučuje i naše čtenářka Alice B. z Domažlic: „Dříve jsme v zimě zapomínali větrat, jenže se nám doma objevila plíseň. Museli jsme se naučit taky nastavit správnou teplotu a zjistili jsme, že topení je zbytečné vypínat.“

Jak bojujete s průvanem a tepelnými ztrátami přes zimu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články