Jaro je konečně tu a zahrada se hlásí o slovo. Co všechno je potřeba udělat na zahradě v dubnu?

V dubnu se příroda definitivně probudila ze zimního spánku a na zahradě je všude spousta práce. Zorganizujte si dubnové aktivity na zahradě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je tu duben a konečně jaro. Jak se otepluje, příroda se probouzí, začínají kvést rané květiny a ovocné stromy. Zahrada si čím dál více vyžaduje vaši pozornost. Tento měsíc můžete ve vaší zahradě a skleníku už začít sít a pěstovat. Kromě výsevu a výsadby je však možné udělat i jiné zahradní práce. Zde je přehled toho, na co všechno se zaměřit v dubnu ve vaší zahradě.

Co můžete udělat pro zeleninovou zahradu

Připravte si záhony odstraněním veškerého plevele. Do záhonů zaryjte alespoň 5 cm vrstvu kompostu, dobře shnilého hnoje nebo zeleného odpadu. Připravenou půdu zakryjte pláty černého plastu, aby byla při přípravě na výsadbu sušší a teplejší. Sklízejte oštěpy chřestu, když nejsou vyšší než 18 cm. Podpořte nyní rostliny hrachu a fazolí. Pro rychlé a snadné podpěry hrachu zatlačte kolem rostlin několik tyček.

Co vyžaduje vaše ovocná zahrada

Ovocné květy chraňte před pozdními mrazy tím, že je za chladných nocí přikryjete zahradnickým rounem. Postříkejte vzcházející listy broskvoní a nektarinek, abyste zabránili jejich zkroucení. Ovocné stromy mulčujte kvalitním hnojem nebo zahradním kompostem. Přikrmte ovocné keře a stromy hnojivem pro podporu dobré úrody. Kolem kořenů aplikujte hnojivo s pomalým uvolňováním. Zkuste broskve a nektarinky ručně opylovat štětcem s měkkými štětinami.

Co potřebuje vaše květinová zahrada

Vyndejte ze země a rozdělte zavedené hraniční trvalky pro zlepšení jejich vitality. Zaštípněte špičky rostlin, abyste letos v létě podpořili keřovitý růst. Po odkvětu petrklíče jej rozdělte a rozsaďte. Vysaďte keře rododendronů, jakmile pomine hrozba mrazu a půda bude vlhká. Stromy, keře a živé ploty krmte vyváženým, pomalu se uvolňujícím hnojivem. Zejména růže jsou hladové rostliny a budou velmi těžit z hnojení, když začnou růst.

Zahrada si na jaře vyžaduje hodně mulčování iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokončete řezání odumřelých listů na trvalkách a okrasných rostlinách. Jakmile Zlatice dokvétají, seřízněte je na silné, mladé výhonky. Vřesy rovněž zastřihujte, abyste zabránili jejich ztuhnutí. Přivažte nové stonky zimolezu a plaménku k podpěrám, nyní bujně porostou. Odkvetlé narcisy a tulipány nechte přirozeně odumřít a listy nechávejte nedotčené. Aplikujte vrstvu mulče kolem vašich trvalek a 2letých rostlin, stromů a keřů, než přijde horké počasí.

Péče o trávník v dubnu

Nyní je čas na zasetí semene trávníku na dobře připravenou půdu. Poté udržujte půdu vlhkou, než semeno vzklíčí. Můžete také položit nový trávníkový koberec a udržovat jej vlhký, dokud se neusadí. Opravte holá místa zasetím travního semene. Aplikujte hnojivo s vysokým obsahem dusíku pro jeho povzbuzení. Rovněž aplikujte přípravek na hubení plevele a mechu. V suchých dnech okartáčujte veškeré nánosy nečistot. Ke konci měsíce už můžete začít s kosením. Provzdušněte zhutněné plochy trávníku vertikutátorem.

Co děláte v dubnu na zahradě vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články