Jak během zimy odstranit sníh ze solárních panelů a tím zvýšit jejich účinnost. Vyzkoušet lze metodu reverzního proudu

Pokud máte doma solární panely, pak jistě oceníte tento jednoduchý trik. Tímto způsobem z nich odstraníte sníh a znásobíte jejich výkonnost.

i Zdroj fotografie: Oliver Rudkin/ Creative Commons Attribution 2.0
                   

Solární panely se těší stále větší oblibě. Přestože je počáteční investice vyšší, díky úsporám za energii se během následujících let vrátí. V zimních měsících se však musí jejich majitelé vypořádat s vrstvou sněhu a ledu, která snižuje jejich účinnost. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak jejich efektivitu opět navýšit, což potvrzuje i web ČeskéStavby. Vyzkoušet se vyplatí i metodu reverzního proudu, která vám všechnu práci výrazně usnadní.

Výhody solárních panelů

Největší výhodou solárních panelů je energetická soběstačnost a nižší náklady na provoz všech elektrozařízení v domácnosti. Navíc napájení sítě pochází z obnovitelného zdroje, a tak je mnohem prospěšnější nejen pro vaši peněženku, ale i životní prostředí. Ve snaze motivovat lidi k pořízení tohoto systému lze využít nabídky dotací od Nová zelená úsporám.

Co se solárními panely v zimě

V zimních měsících jsou venkovní teploty výrazně nižší a přirozeného světla přes den je jen velmi málo. Některé dny je naopak celá obloha zahalena mraky. Obojí má velmi nepříznivý vliv na účinnost solárních panelů. Pokud navíc ještě začne sněžit, hraje důležitou roli především správný úhel, pod kterým je solární panel na střechu namontován, na což upozorňoval už dřívější příspěvek na adbz.

solární panely na střeše iZdroj fotografie: Pixabay
Se sněhem na solárních panelech si hravě poradíte – pomůže reverzní proud

Jak solární panely očistit

U solárních panelů instalovaných na šikmé střeše se podle internetového portálu Dům&Zahrada nemusíte vrstvy sněhu nijak obávat. Na hladké ploše se sníh udrží jen zřídka a s největší pravděpodobností sklouzne dolů. Když už se na něm přece jen nějaká vrstva objeví, do jeho ručního zametání se raději nepouštějte. Hrozí vám vysoké riziko, že na hladké zmrzlé střeše uklouznete. Takové zimní dobrodružství tedy rozhodně nedoporučujeme.

Vyzkoušejte reverzní proud

Při použití reverzního proudu vznikne v solárních panelech teplo, které vrstvu sněhu snadno rozpustí. Stačí k nim připojit zdroj s napětím přibližně 23 V a nechat chvíli působit. Napětí však nesmí být příliš vysoké, jinak byste jednotlivé komponenty v panelech mohli spálit. Za pár minut máte hotovo, jak potvrzuje i náš čtenář Karel S. z Říčan: „Loni jsme zkusili nechat sníh na solárních panelech roztopit. Během chvilky byl pryč a téměř bez práce.“

Jak se staráte o solární panely v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články