Vyrobit si domácí vířivku za pár korun zvládnete i vy. Před sousedy a kamarády se můžete blýsknout jako nikdo jiný

Václav Zedínek z Předměřice nad Jizerou postavil na zahradě za pouhý týden vlastní vířivku jako náhradu za bazén. Potřeboval v podstatě jen vyřazené věci.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   


V létě si mnozí přejí mít na své zahradě relaxační vířivku a vytvořit si vlastní koupací ráj. Václav Zedínek z Předměřice nad Jizerou se rozhodl postavit si ji sám za pouhý týden. Využil k tomu IBC kontejner a materiály, které měl jako zbytky z dílny. Výsledkem je plně funkční vířivka, která ho stála minimum finančních prostředků.

Místo bazénu vířivka

Pohnutkou k vytvoření vlastní vířivky bylo přání jeho manželky mít bazén. Protože na standardní bazén však na jejich zahradě nebylo místo a nebyli by schopni jej využívat, začali uvažovat o nafukovací vířivce. Václav Zedínek, vedoucí vodních skautů v Brandýse nad Labem, však věděl, že tato možnost by s jejich psem nevydržela dlouho funkční. Řešením tak bylo vytvoření vlastního koupacího sudu z IBC kontejneru, který objevil na bazarovém tržišti. Přestože původně plánoval pouze nádrž na zchlazení v horkých letních dnech a později využití kontejneru na dešťovou vodu, nakonec se rozhodl pro vířivku.

Filtrace a ohřev vody

Díky svým manuálním dovednostem, které získal již v útlém věku, strávil Václav Zedínek vymýšlením a laděním asi 14 dní od prvního nápadu po první testy. Následnou stavbu zvládl za pouhý 1 týden. Na vytvoření vířivky použil základní nástroje, jako jsou flexa, vrtačka a přímočará pila. Podstatným problémem byla filtrace, kterou musel řešit, protože IBC kontejner neměl přímo nátrubek pro hadici, jak mají klasické bazény. Se zbytky materiálu si poradil a po několika testech měl plně funkční vířivku. Voda v jeho vířivce se ohřívá pomocí starých, vyřazených krbových kamen, které jsou vybaveny šnekem z trubek. Ohřev vody zatím testoval pouze dočasně, ale dosáhl teploty přes 50 stupňů Celsia.

Obklad vířivky z kvalitního materiálu

Pro obklad IBC kontejneru použil odřezky dřevotřísky, i když uznal, že to není ideální materiál vzhledem k jeho nízké odolnosti vůči vodě. Tento nedostatek však plánuje napravit, až sežene lepší materiál, například rozebrané palety nebo palubky.

Celkové náklady

Celkové náklady na vířivku závisejí na výběru materiálů na obložení a nátěr. Václav Zedínek odhaduje, že nakonec zaplatí kolem 7 500 korun, což zahrnuje i cenu IBC kontejneru, filtrace a spojovacího materiálu. Navzdory tomu, že má vířivku již dávno hotovou, plánuje ji ještě zvelebit.

Co říkáte na nápaditost se stavbou vlastní vířivky?

Zdroj: Denik.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články