Trápí vás žluté skvrny na okenním parapetu? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nevíte si rady se zažloutlými parapety? Domácí směs z běžných surovin je dokáže vybělit na původní odstín

Nevíte si rady se zažloutlými parapety? Domácí směs z běžných surovin je dokáže vybělit na původní odstín

Zežloutlé parapety trápí nejednu domácnost. Zkuste tyto jednoduché pomocníky, se kterými půjde čištění rychle od ruky.

zazloutly parapet
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Zvláštní pozornost je věnována hlavně oknům a jejich parapetům. Okna jsou něco, na čem spočineme denně zrakem a čistota (nebo nečistota) je na nich velmi „na ráně“. Stejně jsou na tom parapety, o které se opíráme při zalévání kytek. Okna jsou také zdrojem světla a toho chceme mít doma většinou co nejvíc. Aby to tak bylo, musí být čistá a ideálně společně s parapetem, na které se někdy objevují nepříjemné žluté skvrny.

Proč vlastně okenní parapety žloutnou?

Na parapetech se často objevují žluté skvrny, případně plíseň a zůstávají na nich také stopy po květináčích. To vše většinou proto, že samotné květináče nejsou dobře udržované a místo po nich také není řádně ošetřeno.

Jak vyčistit žluté skvrny z parapetů

  1. Na povrch nejdřív použijte vlhčené ubrousky, jakými čistíte mikrovlnku nebo ledničku.
  2. Jakmile je špína odolnější, použijte něco s obsahem čpavku. Platí to na stopy po fixech, propiskách, rozlitý jód či další látky, které se mohou na parapetu nacházet.
  3. Jak postupovat, když už se špína zažrala do povrchu? Vyrobte si kaši z bělícího pracího prostředku a vody. V malé vrstvě ji pak naneste na parapet a nechte asi hodinu působit. Následně opláchněte obyčejnou vodou.
  4. Velmi dobře také funguje houba s mýdlem na prádlo, je to účinnější než saponát na nádobí.
  5. V případě přítomnosti rzi pomůže neředěný ocet. Je ale nutně s ním pracovat v rukavicích, jinak vám hrozí nepříjemné poškození pokožky na rukou.
  6. Když už parapet čistě od skvrn, nezastavte se jen u jejich odstranění. Čistěte dál, abyste se dostali na původní barevný odstín, případně původní bělost. Použijte na ně chlorové bělidlo, které je běžně dostupné v drogeriích.
  7. Jestli váš trápí černá plíseň, pomůže jedlá soda. Trochu ji rozmíchejte ve vodě, aby vznikla kaše. Potřete jí kritická místa a nechce za běžných podmínek působit asi hodinu, pak opláchněte vodou.
parapet s knihami
Zdroj fotografie: Pxhere

Opravdu silné znečištění

Pokud je parapet opravdu silně zaneřáděný a nic z uvedeného nepomohlo, můžete zkusit samolepicí folii. Jde o formu krytí plochy a v obchodech najdete dostatek barev a textur. Její povrch je navíc lakovaný což se průběžně čistí mnohem lépe než plast.

Jak vypadá jarní úklid u vás?

Zdroj: TheSpruce