Zářivě čistá okna bez námahy a nevzhledných šmouh | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dodnes jste myli okna špatně. Nový způsob zajistí zářivý lesk až na půl roku. Rychle, účinně a bez dřiny

Dodnes jste myli okna špatně. Nový způsob zajistí zářivý lesk až na půl roku. Rychle, účinně a bez dřiny

Každá správná hospodyňka chce mít okna krásně umytá, bez jediné šmouhy. Jenže mnohdy zjistíme, že je tento krok nadlidský úkol. Poradíme vám, jak správně na to.

mytí oken
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čistá okna, ale i zrcadla mohou být pro mnohé výzvou. Myslíme si, jak dokonale máme veškeré skleněné povrchy umyté, zasvítí slunce a myšlenky jsou tytam. Zdá se, že jediné východisko proti šmouhám jsou chemické přípravky, ale ty nejsou zárukou spolehlivosti. Vyzkoušejte jiné metody, které budou účinné na první pokus. Nestojí nic a jsou spolehlivé. 

Umývejte okna, když nesvítí slunce

Možná si někteří z nás mohou myslet, že umývat okna za pěkného slunečného počasí je výhodou. Ovšem vyvedeme vás z míry, protože právě v tento den je mytí oken špatnou volbou. Slunce tekutinu na okně okamžitě vysuší a následně vznikají odolné šmouhy. Proto raději umývejte okna, když je mírně pod mrakem. Tímto způsobem docílíte pomalého schnutí a výsledek bude lesklý a řádně umytý. 

slunce paprsek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stará stěrka je skvělá, nevyhazujte ji

Mytí oken pomocí hadříku nebo stěrky je velký rozdíl. Především na velkých plochách, jako jsou okna a zrcadla. Někdy hadřík nesetře každý chloupek z tkaniny, ani roztok. Naopak stěrka zvládne obojí. A obzvláště v případě, pokud máte vysoká okna či zrcadla. Dlouhá rukojeť na stěrce se vám jistě může hodit. V takovém případě nepotřebujete ani leštěnku a jiné prostředky. 

myti okna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vatové tamponky na rohy oken

I když použijete stěrku nebo neumýváte okna v parném dnu, voda stéká do rohů rámů a tvoří nevzhledné skvrny. Zkuste vzít vatový tamponek nebo vatové tyčinky, namočte je do lešticího přípravku na sklo a jednoduše veškeré rohy vyčistěte. Tímto způsobem lze vytřít i vnitřní část rámů. Pomocí vatové tyčinky a lešticího přípravku. 

vatove kulicky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Staré tričko se ještě může hodit

Stará trička jsou ideální pro čištění oken. Neobsahují mnoho uvolněných vláken, a navíc velmi dobře sají. Okna tak zůstanou čistější a bez šmouh. Navíc vám tento způsob mytí může ušetřit i peníze za papírové utěrky nebo jiné materiály k tomu určené. Pokud máte stará bavlněná trička, vyzkoušejte to také. Nebudete litovat.

tricka barevna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Domácí čistič oken

Domácí prostředky mnohdy dokážou více než drahé prostředky koupené v drogeriích. Navíc jsou šetrné k životnímu prostředí, k vašemu zdraví, ale i k peněžence. Pro přípravu domácího prostředku si připravte jeden díl alkoholu, jeden díl vody a jednu polévkovou lžíci octu. Všechny suroviny společně tvoří dokonale lešticí přípravek. 

bily ocet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Noviny místo hadříku

Naše babičky, ale i maminky nedaly na noviny při mytí oken dopustit. Vyzkoušejte tento starý trik také. Smíchejte teplou vodu s octem a pár kapkami mycího prostředku na nádobí. Následně pomocí hadříku umyjte okna, zmačkejte noviny a vyleštěte je jimi a utřete do sucha. Pokud vám noviny v rukou vadí, vezměte si rukavice. Tento způsob je velmi starý, ale také efektivní a účinný.

Zdroj: Thespruce