Ostřílené hospodyňky používají na mytí oken tento trik | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Rok čistá okna bez jediného zásahu: Jar je pasé, hospodyňky náhodně objevily daleko lepší složku, kterou do vody přidat

Rok čistá okna bez jediného zásahu: Jar je pasé, hospodyňky náhodně objevily daleko lepší složku, kterou do vody přidat

Čištění oken lidé většinou odkládají, protože jde o neoblíbenou, zdlouhavou a celkem náročnou činnost. Existuje však vychytávka, díky které stačí umýt okna jednou za rok.

myti oken houbou
Zdroj fotografie: iStock

Mytí skleněných povrchů v domácnosti je jako boj s větrnými mlýny. Můžete je leštit stále dokola, ale pokaždé se na nich rychle objeví šmouhy či otisky prstů, a to platí i u oken. Jejich umývání je obtížné a fyzicky náročné. Po dokončení můžete mít pocit, že jste strávili minimálně hodinu v posilovně. Naštěstí je velké mytí oken spíše jen sezonní záležitostí, takže to lze zvládnout. Existuje také trik, díky kterému vydrží čistá dlouho.

Okna vydrží čistá celý rok

Pokud máte okna do silnice, pravděpodobně víte, jak složitá je jejich údržba. Vyjma klasických nečistot a prachu se na nich zvenku usazuje i mastný povlak. Půl roku čistá nevydrží, takže je nejspíše umýváte častěji. Chytré hospodyňky však našly zajímavý způsob jejich čištění. Stačí okna vydrhnout jednou ročně a vydrží velmi dlouho čistá a lesklá. Trik funguje stejně dobře i na zrcadla nebo jiné skleněné materiály v domácnosti.

Když si zvolíte den velkého úklidu, sundejte záclony i závěsy. Pokud je dáte do pračky před mytím oken, budou následně vyprané a můžete je zase rovnou pověsit. Je dobré zvolit den, kdy je lehce pod mrakem, čisticí prostředky na přímém slunci totiž rychle schnou. Okna nejdříve opláchněte vodou, můžete do ní kápnout i trochu jaru. Pokud ho použijete, opláchněte je pak čistou vodou. Začnete zevnitř a venkovní části nechte na konec.

Vyzkoušejte balzám, aviváž i jód

Obvykle nejspíše myjete okna prostředkem na mytí nádobí a nakonec je vyleštíte nějakým speciálním leštícím přípravkem na okna nebo sklo. Když vyzkoušíte osvědčený trik hospodyněk, leštění kocourů na skle odpadne. Do teplé vody, kterou okna myjete, nalijete místo jaru trochu obyčejného kondicionéru na vlasy. Okna se budou lesknout a nezůstanou na nich šmouhy. Domácnost se navíc provoní příjemnou vůní.

zena myti okno
Zdroj fotografie: Depositphotos

Takto umytá okna by měla vydržet čistá velmi dlouhou dobu, podle některých zdrojů i celý rok. Namísto balzámu na vlasy je rovněž možné přidat do teplé vody trochu aviváže na praní prádla. Výsledný efekt by měl být v podstatě stejný. Do teplé vody určené k mytí oken lze také přidat malé množství jódu. Doporučuje se na litr vody zhruba 5 kapek jódu. I po takovém čištění se sklo bude velmi dlouho lesknout a nebude se špinit.