Na podzim je nutné upravit okna, jinak zaplatíte tisíce Kč. Zde je návod
adbz.cz » Hobby » Na podzim je zapotřebí udělat generální údržbu oken. Odborník však není třeba, stačí k tomu kleště a šroubovák

Na podzim je zapotřebí udělat generální údržbu oken. Odborník však není třeba, stačí k tomu kleště a šroubovák

Připravte svá okna na zimní sezonu a snižte únik tepla. S jejich seřízením si poradíte i bez pomoci odborníků. Postačí vám k tomu jen obyčejné kleště a šroubovák.

okno
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvroba)

Před začátkem topné sezony se vyplatí podniknout některé kroky, které vám pomohou snížit tepelné ztráty a zefektivnit vytápění. Díky jednoduchým trikům můžete ve výsledku značně ušetřit. Tajemství spočívá především v přípravě a seřízení oken. Podle webu iReceptář se jedná o velmi jednoduchý úkon, který však ve výsledku ovlivní vaše účty za vytápění. My už máme na zimu seřízeno, kdy se chystáte na tuto práci vy?

Jak udržovat okna v dobrém stavu

Aby vám okna správně sloužila a fungovala co nejdéle, neměli byste péči o ně podceňovat. Kromě pravidelného mytí věnujte pozornost také stavu těsnění a dalších dílčích částí. Vrstva nečistot nejen, že působí nevzhledně, ale navíc vám může přivodit i řadu problémů a nepříjemností. Nemusíte přitom kupovat drahé speciální přípravky plné chemikálií. Usazený a připečený pyl i další špínu snadno odstraníte pomocí surovin z vaší domácnosti, jak jsme doporučovali už v dřívějším článku na Adbz.

Jak se zbavit přebytečné vlhkosti na oknech

Problém s kondenzací vody na okenních tabulích, rámech nebo okolních stěnách nastává ve většině domácností s příchodem chladnějšího počasí. Pokud tento problém nebudete nijak řešit, hrozí vám vznik a šíření plísní. Kromě toho, že kazí vzhled vaší domácnosti, jsou velmi nepříznivé pro alergiky, způsobují dráždivý kašel a další zdravotní potíže. Předejít srážení vody na oknech přitom lze poměrně jednoduše pomocí triků, o nichž jsme se již také dříve zmiňovali.

špinavé okno
Zdroj fotografie: Freepik
Připravte okna na zimu a ušetřete za vytápění

Otestujte okna, zda těsní

Jednoduchý test vám pomůže odhalit, zda vaše okna potřebují doopravdy seřídit. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je kus papíru. Okno otevřete a část papíru položte na spodní rám. Poté zavřete a pokuste se papír vytáhnout. V případě, že jej vytáhnete bez problémů ven, znamená to, že vám okna velmi špatně těsní a měli byste je upravit. V opačném případě je máte na zimu připravená a do opačného režimu je přepněte až v létě.

Jak seřídit okna na zimu

Podle webu JakTak vám pomůže běžné nářadí, které máte doma. Podle typu oken budete potřebovat kleště, šroubovák nebo imbusový klíč. Čep nacházející se na boční straně okenního rámu by měl být v zimním režimu ve vodorovné poloze. Jakmile máte všechny čepy na okně upravené, opět proveďte test s papírem a užijte si zimu bez studeného průvanu. Důležitost tohoto kroku potvrzuje i náš čtenář Ladislav R. z Čelákovic: „Vždycky jsem se divil, odkud pořád táhne, pak jsem přišel na to, že se okna musí seřídit. Rozdíl jde opravdu znát.“