Babský recept: Okna zůstanou beze šmouh a zmizí mastné fleky díky roztoku z vodky a octa

Na čistění skleněných povrchů v domácnosti, zrcadel, keramiky nebo vodovodních baterií použijte roztok, který si sami jednoduše vyrobíte z populárního destilátu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Velký jarní úklid domácnosti, který zahrnuje i neoblíbené mytí oken, je přede dveřmi. Na odstranění nečistot a šmouh z oken, ale třeba také ze zrcadel nebo skleněných stolků můžete jako obvykle použít nejrůznější chemické přípravky, které v obchodech pořídíte někdy i za přemrštěné ceny, nebo tentokrát vsaďte na babský recept. K němu budete potřebovat pomocníky, které určitě máte doma po ruce. Skleněné předměty budou dokonale průsvitně čisté, když na ně použijete alkohol.

Stačí trocha vodky a octa

Po suchém bezalkoholovém únoru se v každé domácnosti jistě najde jeden z vůbec nejpopulárnějších destilátů, který tvoří základ pro nejrůznější koktejly. Řeč je samozřejmě o vodce. Vyjma toho, že jejím prostřednictvím můžete poškádlit svá játra, je skvělým pomocníkem v domácnosti. Když ji využijete na mytí oken, rozhodně neprohloupíte. Výsledkem bude zářivě čisté sklo nebo zrcadlo beze šmouh. Stačí, když si z trošky alkoholu namícháte domácí čistič.

Výroba účinného přírodního čističe je snadná. Smíchejte v poměru 1 : 1 vodku a ocet, ideálně v láhvi s rozprašovačem, abyste pak mohli rovnou jít na věc. Do roztoku můžete také přidat pár kapek esenciálního oleje, který po úklidu nádherně provoní celou domácnost. Postup čištění oken je notoricky známý. Nejdříve musíte ze skla omýt velké nečistoty. Stačí k tomu hadr a teplá voda. Případně do ní můžete dát trochu prostředku na nádobí.

Odstraní zápach i mastnotu

Následně použijete domácí zázrak na bázi vodky. Aplikujete ho na okno a suchou utěrkou nejlépe z mikrovlákna sklo otřete do sucha. Můžete použít i stěrku. Výsledek bude ohromující. Sklo bude průzračně čisté beze šmouh. Skvělé vlastnosti podomácku vyrobeného prostředku oceníte i při čištění zrcadel, skleněných stolů nebo okna v autě. Možná vás to překvapí, ale využití vodky při úklidu je ještě širší. Vyleštíte s ní keramické a porcelánové předměty nebo třeba také vodovodní baterii.

Čištění okna iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokonce vám pomůže s odstraněním zápachu po cigaretách. Stačí, když vodku v poměru 1 : 1 smícháte s vodou a roztokem postříkáte čalouněný nábytek nebo oblečení. Necháte ho uschnout a nepříjemný odér zmizí. Dezinfekční vlastnosti vodky využijete v kuchyni. Stačí alkoholem přetřít kuchyňskou linku nebo prkénka. Vodka také skvěle působí na mastnotu. Roztokem nebo čistým alkoholem snadno zbavíte nánosů olejového slizu nádobí, a dokonce i digestoř.

Jaké tipy máte na čištění skleněných povrchů?

Zdroj: Bhg
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články