Rozdělení polárního víru přinese tuhou zimu na celou severní polokouli.

Při normálním stavu proudění se nad Arktidou otáčí vír studeného arktického vzduchu. Začátkem letošního roku se však vír rozdělil na dva menší, a tím došlo k vytlačování studeného vzduchu přes Atlantický oceán do Amerika i Evropy. Důsledky jsou vidět třeba ve Španělsku, kde napadlo až půl metru sněhu a mrzne tam. K takové události dochází jen ojediněle, ale letošní zima ji prožívá.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Každý z nás si určitě pamatuje, že v zimě napadl sníh, a ležel na zemi třeba celý leden, i únor. A bylo ho tolik, že jsme mohli užívat zimní radovánky i v nížinách. Poslední roky však byly zimy teplé, sněhu málo, nebo nebyl žádný, a když napadl, během pár dní roztál. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Změna počasí se může dotknout všech oblastí

Co vše můžeme očekávat

Jak již bylo řečeno, vpád studeného vzduchu přinese sníh i do oblastí, kde ho znají jen z televize, dále prudký pokles teplot hluboko pod bod mrazu, a ledový vítr. Předešlé zimy byly celkem mírné, a tak se můžeme cítit zaskočeni nenadálým přílivem zimy. K ročnímu období od prosince do konce ledna takové počasí patří, a měli bychom za něj být rádi. Vždyť poslední horká léta, minimum srážek nás pomalu připravují o zásoby vody. Sníh je zdrojem vody především na jaro, a tak letošní sněhová nadílka může pomoci obnovit zásoby vody v půdě. Ovšem v severních oblastech kontinentů mohou teploty klesnou hluboko pod nulu, a to může způsobovat zdravotní potíže lidem, zvěři, a také potíže v průmyslu. Navíc vlna arktického vzduchu může sužovat severní polokouli i více než 10 dní. A přinést sebou i prudké sněhové bouře.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Ne vždy je předpověď meteorologů přesná

Předpovědi meteorologů se značně liší

Pro severní Ameriku platí, že vpád ledového vzduchu může trvat až do poloviny února, a sníh se může objevit až v Mexickém zálivu. To je ojedinělý úkaz, neboť záliv leží v oblasti subtropické. Když se proudění změní, v některých oblastech kontinentu mohou hrozit přívaly sněhu, vichřice a extrémně nízké teploty. Naproti tomu Evropa ve svých předpovědích uvádí citelné ochlazení na Pyrenejském poloostrově, kde k tomu skutečně došlo, a sněhové nadílce v téže oblasti. V Madridu napadlo půl metru sněhu. Zasažena bude i střední a východní Evropa. Hrozí prudké snížení teplot, vydatné sněhové srážky a ledový vítr. Celá situace by měla trvat přibližně 14 dní, pak se počasí začne uklidňovat. Tak uvidíme, jak se tentokrát předpovědi meteorologů vyplní. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články