Jak smažit mleté maso, aby uvnitř nebylo syrové: Nejdůležitější je snížit výkon sporáku

Pokud připravujete karbanátky nebo třeba holandský řízek, může se stát, že střed masa zůstane syrový, ačkoli okraje už černají. Zásadní roli totiž hraje teplota tuku.

i Zdroj fotografie: Biser Todorov / Creative Commons / CC BY
                   

Mleté maso patří mezi preferovaná masa v kuchyni spousty lidí. Jeho největší výhodou je to, že většinou nestojí moc peněz a můžete tak ušetřit při vaření oběda či večeře. Navíc je tento druh masa také oblíbený pro jeho různorodé použití. Dá se z něj udělat celá řada pokrmů – sekaná, karbanátky, masové kuličky nebo například hamburgery. Správná příprava však dokáže potrápit nejednoho kuchaře, jelikož se často stane, že uvnitř je maso syrové, i když na okraji už bývá spálené. Tomuto problému se dá celkem jednoduše předejít.

Výborné řízky z mletého masa

Čechy oblíbené řízky nemusí být nutně dělány z kuřecích prsou či vepřové krkovice nebo kýty. Dají se také připravit ve variantě s mletým masem. Bývají totiž většinou šťavnatější a můžete je doplnit o spoustu různých ingrediencí. Mleté maso můžete také okořenit na několik způsobů, čímž opět trošku zpestříte své rodině oblíbený oběd. Pokud přidáte sýr holandského typu, pochutnáte si na vynikajícím holandském řízku. Při přípravě však nesmíte podcenit jeden podstatný detail, jenž rozhoduje o tom, zda se vám jídlo podaří, či nikoliv.

Tuk z mletého masa lze poměrně snadno odstranit. Udělejte si speciální skleničku nebo využijte kouzlo rýže

Pokud se rozhodnete, že k obědu uděláte holandské řízky či karbanátky, vybírejte spíše hovězí nebo vepřové maso. Krůtí nebo kuřecí nebývá tak šťavnaté – výsledný pokrm by mohl být suchý. Zároveň se ale vyhněte příliš tučným kusům masa, aby nedošlo k nadměrnému uvolňování tuku během smažení. Samotné maso by pak mohlo být tuhé. Důležité je také věnovat dostatečnou péči procesu smažení, aby byl výsledný pokrm dokonalý.

Teplota při smažení nesmí být příliš vysoká

Dbejte na to, aby maso uvnitř nezůstalo po usmažení syrové. V pánvi si standardně rozpalte rostlinný olej a maso na něj položte. V tu chvíli však nenechávejte plotýnku stále na nejvyšším stupni, ale stáhněte ji přibližně na polovinu. Maso se vám sice bude smažit o něco déle, ale tím, že se bude dělat pomaleji, předejdete problému se syrovým vnitřkem. Na smažení zkuste použít místo oleje například přepuštěné máslo nebo sádlo, které váš úspěch podpoří o něco více.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud chcete udělat vaše oblíbené jídlo, ale zároveň byste se rádi vyhnuli přebytečnému tuku, můžete vyzkoušet také různé alternativy. Jednou z nejlepších variant je dát maso upéct do trouby. V tomto případě použijte olej jen k tomu, abyste jednotlivé kusy masa lehce potřeli. Díky pečení nebudou karbanátky ani holandský řízek tak mastné, a tím pádem ani nebudete zbytečně konzumovat větší množství tuků, než je potřeba. Chuť pečených řízků je také o něco zajímavější a pro vaši rodinu to může být příjemná změna.

Věnujte pozornost přílohám

Jestliže jste se rozhodli pro zdravější variantu nebo si zkrátka hlídáte kalorie během celého dne, je zapotřebí věnovat jistou pozornost také přílohám. Hranolky budou možná o něco chutnější, ale vaše váha vám poté může dát nepříjemně najevo, co si o nich myslí. Zkuste k řízkům tedy udělat vařené brambory nebo zeleninu připravenou v páře. Výbornou přílohou jsou v takovém případě například zelené fazolky s trochou slaniny. Krok vedle neuděláte ani s malými růžičkami vařeného květáku, s jehož pomocí bude váš oběd o něco lehčím jídlem.

Jakým způsobem připravujete mleté maso?

Zdroj: Smakosze
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Jsem nadšená redaktorka, která přináší nekonečné dávky inspirace a vášně do světa architektury a designu. S uměleckým přístupem k psaní a profesionálním okem pro detail dokážu zprostředkovat čtenářům zážitky a emoce, které architektura a design mohou přinést do jejich životů. Jsem kreativní průvodkyní pro každého, kdo hledá inovativní způsoby, jak oživit a zlepšit prostředí, ve kterém žijeme.

Zobrazit další články