Kupované WC čističe jsou pasé. Tento domácí je levný, bez těžkých chemikálií a s volitelnou vůní

Přípravků na čištění toalet je v supermarketech mnoho. Jen málo z nich se však kvalitou a účinností vyrovná tomu, který si vyrobíte sami a v pohodlí domova.

Příprava na čištění toalety i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výroba vlastních čistících prostředků nemusí být žádná věda. Obvykle se jedná o stejný základ surovin, který se v různých poměrech a kombinacích míchají podle toho, na co je budete používat. Takto vyráběné čistící prostředky jsou často podstatně levnější a sami rozhodujete, co do nich dáte. Můžete se tak snadno vyhnout používání těžkých chemikálií a za pomocí vonných olejíčků si je libovolně navonět tak, jak je vám to nejvíce příjemné.

Ingredience čistícího prostředku na úklid toalety

Hlavní složkou této účinné směsi je borax, jedlá soda a kastilské mýdlo. Všechny vyjmenované produkty, potřebné na výrobu, jsou běžně dostupné v drogeriích. Hlavně však nezapomeňte na esenciální oleje, které patří do nejoblíbenější fáze výroby u drtivé většiny lidí. Není se čemu divit, jelikož možnost si pohrát s kombinacemi líbezně vonících olejíčků dokáže odolat jen málokdo. Na jednu lahev čistícího prostředku budete potřebovat ingredience v tomto dávkování.

  • dva hrnky destilované vody
  • třetina hrnku boraxu
  • třetina hrnku kastilského mýdla
  • hrnek jedlé sody
  • cca 25 kapek esenciálního olejíčku (dle vaší volby)

Postup při výrobě domácího čističe

Nejprve je třeba si ohřát vodu, aby se ingredience rychleji rozpustily. Do teplé vody poté přidáte borax s jedlou sodou a mícháte, dokud se zcela nerozpustí. Jakmile je roztok takto připravený, přidáte kastilské mýdlo a esenciální olejíčky. Nejčastěji se do tohoto druhu čistícího prostředku přidávají citrusové vůně, ale fantazii se meze nekladou a vy byste se vůbec neměli bát si při přidávání vůní krapet zaexperimentovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté, co jste s vůní vašeho prostředku spokojeni, přelijte ho do lahve. Ideální je ta stlačovací a v případě, že máte obavy, kde takovou sehnat, můžete si ušetřit starosti. Stačí totiž použít láhev od již vypotřebovaného čističe WC. Před každým použitím nezapomeňte láhev protřepat, aby se esenciální oleje promíchaly se zbytkem přípravku, protože mají tendenci se shluknout na hladině a oddělit se tak od zbytku prostředku.

Jaký je váš oblíbený prostředek na umývání toalety?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články