Jeden přípravek může zlikvidovat všechny druhy škůdců: Česnekový postřik s octem

Některé druhy hmyzu dokážou v zahradě nadělat pořádnou paseku. Na všechny z nich však platí jednoduchý lidový insekticid – postřik z česneku a octa.

Škůdci - invaze mšic i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Od jara do podzimu bývá zahrada atakována celou řadou škůdců. Ti se mohou vyskytovat úplně všude – v půdě, na stromech a keřích, květinách i všech druzích zeleniny. Mezi nejneúprosnější ničitele patří mšice, mandelinky nebo housenky běláska zelného. Pokud tápete, jak se zbavit škůdců, aniž byste se museli uchýlit k chemickým insekticidům, které stojí nemalý peníz, dejte šanci česnekovému postřiku s octem.

Ocet a česnek hmyzu nevoní

Hodně muziky za málo peněz udělá postřik z kuchyňských ingrediencí. Všichni škůdci totiž utečou před zápachem octa a česneku. Jeho výroba je navíc rychlá a není na ní co zkazit. Nasekejte najemno pět stroužků česneku, zalijte je 0,5 litru vody a deset minut povařte. Poté nechte tekutinu vychladnout, sceďte ji a přimíchejte do ní 40 ml octa. Hotovou směs už jen přelijte do lahve s rozprašovačem. Rostliny postřikem ošetřujte vždy v pozdních hodinách, kdy již nesvítí přímé slunce, které by je v kombinaci s postřikem mohlo popálit.

Jak se zbavit škůdců za pomoci chilli

Účinným přírodním insekticidem jsou také chilli papričky – čím pálivější, tím lepší. Dobře poslouží ale i obyčejné chilli koření. Několik papriček nasekejte nahrubo, vsypte je do zavařovací sklenice a zalijte vodou. Několik dní nechte přípravek louhovat, poté ho sceďte a zřeďte pěti litry vody. Při výrobě buďte opatrní, používejte rukavice a nesahejte si do obličeje nebo do očí, abyste namísto škůdců neutrpěli spíše vy. Chilli postřik vám pomůže zbavit se především nenasytných mšic nebo mandelinek.

Škůdce - mandelinka bramborová iZdroj fotografie: Pixabay

Vyrukujte na škůdce s afrikánem

Oblíbený afrikán neboli aksamitník dělí zahradníky na dva tábory – jedni ho milují a druzí nenávidí, nejčastěji kvůli jeho specifické vůni. Ta z něj však dělá ideální zbraň proti celé řadě zahradních škůdců. Stačí ho vysázet v blízkosti rostlin, které jsou nejvíce ohrožené, nebo si z něj připravit postřik. Otrhané květy zalijte šálkem stolního oleje a nechte je dva týdny louhovat. Nakonec přípravek sceďte a napadené rostliny postříkejte. Afrikánový olej vás efektivně zbaví mšic, molic a housenek.

Jak zbavujete zahradu škůdců vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články