Mladá rodina žijící na cestách ve zrenovovaném autobuse | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Koupili vyřazený autobus z vrakoviště za 300 000 Kč. Místo sešrotování z něj vytvořili pohádkový karavan pro sebe a své děti

Koupili vyřazený autobus z vrakoviště za 300 000 Kč. Místo sešrotování z něj vytvořili pohádkový karavan pro sebe a své děti

Více zážitků a méně věcí, to je motto rodiny, která si na svou cestu životem zvolila parťáka v podobě autobusu. Po renovacích z něj vytvořili plnohodnotné bydlení.

autobus karosa
Zdroj fotografie: Mixik / Creative Commons / CC BY-SA

Dnešní doba plná nejmodernějších technologií (třeba vysokorychlostního připojení k internetu) nahrává tomu, že stále více lidí volí alternativní bydlení na cestách. Tohle je přesně příběh rodiny Bellových: Colbyho, Emily a jejich tří dětí. Ti se rozhodli změnit svůj život a vydat se na cestu v přestavěném autobuse. Jak to všechno začalo a jak takový autobus přestavěný na plnohodnotné bydlení vůbec vypadá?

Pětičlenná rodina na cestách

Rodina softwarového inženýra Colbyho žila původně v Utahu, než se v roce 2018 rozhodli prodat všechen svůj majetek a vydat se na cesty. Poté, co prodali většinu svého majetku a pronajali svůj dům, vydali se přes Kostariku v Austrálii, Nový Zéland, Tchaj-wan až na Fidži. Celou tuto cestu s rodinou absolvovali během několika měsíců a poté se vrátili zpět. Po návratu do Spojených států byl čas naplánovat další krok, kterým bylo pořízení bydlení na kolech.

chodba autobus 1
Zdroj fotografie: Se souhlasem Colby Bell

Rozhodovali se mezi několika možnostmi bydlení na kolech, díky němuž by mohli pokračovat v cestování a zároveň měli plnohodnotný prostor pro rodinný život a práci. Nakonec zvítězil autobus, který pár našel už částečně zrekonstruovaný. Autobus je 36 stop dlouhý se zvýšenou střechou o 21 palcích. Pár prodal svůj dům a projekt dokončil v srpnu 2020. ‚‚Milovali jsme život ve městě a naši čtvrť. Cestování ale úplně změnilo naše priority,‘‘ přiznává šťastná rodina.

Přestavba s neuvěřitelnými vychytávkami

Autobus nejenže nabízí naprosto komfortní bydlení pro celou rodinu, ale zároveň skýtá velké množství různých vychytávek. V takovém malém prostoru totiž člověk musí opravdu s rozumem využít každý centimetr místa, a to se rodině Bellových povedlo. Autobus má jednu centrální chodbičku, které dominují pohovky z jejich původního rodinného domu, na nichž také společně stolují. Takhle může rodina trávit čas společně tak, jako tomu bylo dříve.

kuchyn rodina
Zdroj fotografie: Se souhlasem Colby Bell

I v takhle malém prostoru, jako je autobus, mohou mít děti svoje království. Dětský koutek umístěný nad sedadlem řidiče je také jedna z největších vychytávek. Děti si tak mohou hrát v soukromí a mají svoji pevnost, ve které schovávají všechny své hračky. V autobusu má rodina také spíž, v níž je umístěna lednička a také výsuvný regál se všemi proprietami na vaření a dobrotami, na kterých si rodina ráda pochutnává.

Srdce domova

Hlavní prostor tohoto netradičního bydlení je tvarován do písmene L a paní domu Emily ho právem nazývá srdcem domova. Prostor je dobře vybaven kompaktním propanovým sporákem a troubou, dřezem, pracovními deskami z řeznického bloku a spoustou skříněk pro skladování všeho, co rodina v kuchyni potřebuje. Skříňky jsou také opatřeny magnety, aby se při cestování neotevíraly.

hraci koutek
Zdroj fotografie: Se souhlasem Colby Bell

Za kuchyní se nachází prostor se zvýšenou podlahou, který Colby šikovně využil jako další místo pro úložiště. V autobuse nalezneme také koupelnu s kompostovacím záchodem a sprchovým koutem s malým umyvadlem nainstalovaným v rohu. V koupelně jsou také únikové dveře, které rodina používá například k vyvětrání. Stačí ale zatáhnout závěs a rodina má zase soukromí.

Ložnice aneb Království spánku

Děti mají vlastní ložnici vybavenou útulnými palandami a policemi na knihy a šuplíky na oblečení. Pod palandami je další úložný prostor, a dokonce i místo pro pračku. Dále se dostáváme k zajímavým děleným dveřím: spodní polovina dveří se otevírá do kufru autobusu, kde je uloženo elektrické nářadí, sportovní vybavení a solární baterie. Horní polovina dveří se otevírá do ložnice rodičů, která někdy slouží i jako pracovní prostor pro Colbyho.

pani domu loznice
Zdroj fotografie: Se souhlasem Colby Bell

Terasa na střeše

Terasa je něco, co bychom jen těžko čekali u bydlení na kolech. I přesto ji rodina má, a to přímo na střeše autobusu. Na terase paní domu ráda cvičí jógu nebo zde otec Colby pracuje a ve chvílích volna zde tráví čas s výhledem z campingové židle. Rodina utratila celkem 14 000 dolarů za autobus a dalších 26 000 dolarů za přestavbu k obrazu svému. ‚‚Chceme více rodin inspirovat k tomu žít jinak a sbírat spíše zážitky než věci,‘‘ říkají mladí manželé.

Líbí se vám takový nápad, nebo upřednostňujete klasické bydlení?

Zdroj: Treehugger