Pelargonie, lidově známé spíše pod názvem muškáty, jsou asi nejoblíbenější balkonové rostliny. A není se čemu divit, jsou velmi nenáročné na pěstování, a pokud jim poskytnete plné slunce, pravidelné hnojení a zálivku, máte vyhráno. Kvetou bohatými květy od jara až do prvních mrazů. Pokud je vám, stejně jako mně, líto kupovat na každou sezónu nové rostliny, věřte, že to není vůbec nutné. Muškáty velmi snadno přezimují i doma.
Jaké podmínky muškáty potřebují
V době kvetení není nutné se o muškáty velmi starat, i proto je mají v oblibě amatérští zahradníci. Milují sluneční paprsky, proto se nebojte je vystavit opravdu plnému slunci. S tím ale souvisí i pravidelná zálivka, která by obzvláště v letních horkých dnech měla být každodenní. Volte dobře propustný substrát určený přímo pro muškáty, musí být obohacen o vápník a další minerální látky a živiny, které podporují jejich stabilní růst a hojnost květů.
Nedílnou součástí starosti o muškáty je také pravidelné krmení. Zatímco adbz radí použít nakrájenou slupku z banánu a vaječnou skořápku, která se postará o dostatečný přísun vápníku, web Gardena preferuje kávovou sedlinu jemně zapracovanou do substrátu. Kávová sedlina je výtečná proti škůdcům a plísním. O svou radu se podělila i naše čtenářka paní Eva M. Z Olomouce: „Muškáty pěstuji už léta. Nejvíce se mi osvědčily vaječné skořápky, které namelu a rozmělním do substrátu. Muškáty pak kvetou nádherně.“
Přezimování muškátů je snadné
Než udeří mrazy, je nutné muškáty schovat. Stejně jako milují slunce, totiž velmi špatně snáší nízké teploty. Ještě na podzim si můžete nastříhat řízky 10–15 cm dlouhé a nechat zakořenit, ideálně ve velmi kvalitním substrátu, který je určen k množení a pro výsev. Lehce zalijte a dejte například na parapet, aby si ještě užívaly sluníčka. Ocení také suchou rašelinu, která je bohatá na živiny. Na zimu je ovšem přeneste na světlé chladné místo s teplotou do 15 °C. Během března sazenice pomalu přesaďte do většího truhlíku.
Pokud chcete, aby byly vaše muškáty po celou sezónu obaleny květy, pohnojte je levným a přitom velmi účinným hnojivem – stačí sáhnout pro jó…
více
Zazimování v kartonu nebo papírové tašce
Velmi jednoduchý způsob je uskladnění celých rostlin v kartonové krabici nebo papírové tašce. Tomu ale předchází příprava. Rostlinku vytáhněte z květináče a přebytečný substrát oklepejte. Odstraňte veškeré suché a nemocně vypadající a plesnivé části. Zbavte rostlinu také všech květů. Rostlina musí dobře proschnout, obzvláště pak kořenový systém, který drží vodu, nechte ji tedy odpočívat například v přepravce na chladném místě, třeba ve sklepě. Teprve po pár dnech se zazimováním pokračujte.
Podle velikosti vyberte papírovou tašku či kartonovou krabici. Kořeny zabalte do novin či papíru a vložte do obalu kořeny vzhůru, jak radí web GardenGateMagazine. Občas muškáty zkontrolujte a případně ulomte nemocné listy. Koncem března je můžete zasadit do květináče a pomalu připravovat na novou sezónu. Muškáty je možné uchovávat přes zimu i v květináči, pokud na to máte dostatek prostoru, například v ložnici se jedná o velmi prospěšnou rostlinu, která čistí vzduch, jak jsme na adbz psali dříve.