Tyhle pokojovky v ložnici nemají co dělat. Kvalitní spánek je v jejich přítomnosti téměř nemožný

Pokojové rostliny jsou velmi užitečným pomocníkem, když potřebujete zútulnit domácnost. Ne každá je ale vhodná k tomu, abyste ji dali do ložnice. Spánku se pak nemusíte dočkat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ložnici považuje spousta lidí za svatyni, kde si potřebují pořádně odpočinout, zrelaxovat a načerpat dost síly do dalších dní. Pokud se vám tam ale nespí moc dobře a jednoduše máte pocit, že něco není v pořádku, existuje možnost, že tam máte nějaký rušivý element. Není řeč o rozestavění nábytku podle starodávného čínského umění feng-šuej, které pomůže vytvořit rovnováhu a harmonii kolem vás, ale o něčem mnohem prostším.

Na orchidej a diefenbachii zapomeňte

Problém, který přeměnil váš sladký spánek na probdělé noci, může způsobit květina, kterou jste si dali do ložnice, aby byla útulnější. Ne každá rostlina je totiž vhodná k tomu, abyste ji měli právě v pokoji, kde potřebujete relaxovat. Například nádherné elegantní orchideje, které jsou celkem náročné na péči, jsou přesně tou rostlinou, která skvěle ozdobí obývací pokoj nebo kuchyň, ale rozhodně byste si ji neměli dávat do ložnice.

Důvod je prostý. Vůně květů orchidejí nemusí být pro odpočívající lidský organismus tím nejlepším. Právě naopak. Může vám způsobit alergie, bolesti hlavy, můžete trpět nespavostí, a dokonce i depresemi. Do ložnice nepatří ani populární diefenbachie, která umí skvěle eliminovat škodliviny v ovzduší bytu. Jenže jen malá kapka mízy této robustní rostliny může člověku způsobit podráždění a otok. Máte-li malé děti nebo domácí mazlíčky, zapomeňte na ni.

Dobrou volbou je muškát, fíkus i kaktus

Přestože seznam rostlin, které v ložnici nejsou ideálními společnicemi, není úplně krátký, nezoufejte. Nemusíte hned ložnici změnit v pevnost bez živých květin, abyste se pořádně vyspali. Těch rostlin, které jsou bezproblémové, není vůbec málo. A první pohled po probuzení na parapet, kde zahlédnete ladné květy pohupující se v paprscích ranního slunce prosvítajícího mezi závěsy, je prostě k nezaplacení. Jednou z nich jsou například muškáty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky pestrobarevným kvítkům patří k jedněm z nejkrásnějších pokojovek. Muškáty vylučují prospěšné látky, které ničí stafylokoky a streptokoky, dezinfikují místnost a zahánějí mouchy. Mají také uklidňující účinky, takže se vám bude dobře relaxovat. Toxiny ze vzduchu skvěle zadržuje třeba fíkus. Navíc ovzduší zvlhčuje a okysličuje. Prach, který se nahromadí na jeho velkých lesklých listech, jde velmi dobře odstranit. Dobrou volbou do ložnice jsou i kaktusy.

Zelenou lékárničku pěstujte v ložnici

K průzračně čistému vzduchu k ložnici pomůže také Chlorophytum neboli zelenec. Je v tomto směru považován za mistra mezi květinami. Navíc má schopnost pohlcovat škodlivé bakterie a zřejmě vás nepřekvapí, že je také odolný vůči škůdcům. Stále oblíbenější květinou je také aloe, která po západu slunce začne vehementně uvolňovat kyslík a pohlcovat oxid uhličitý. Navíc jde o skvělou léčivku. Šťáva z listů aloe pomáhá při poraněních kůže, ale je také účinná při bolestech hlavy a nachlazení.

Jaké zkušenost máte s rostlinami v ložnici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články