Nekupujte avokádo, vypěstujte si vlastní strom | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Z kupovaného avokáda lze doma vypěstovat vlastní strom. Při správné péči bude plodit o sto šest

Z kupovaného avokáda lze doma vypěstovat vlastní strom. Při správné péči bude plodit o sto šest

Avokádo je velmi oblíbená potravina, kterou mají rádi hlavně ti, kteří chtějí udržovat svou postavu fit. Vypěstujte si doma své vlastní avokádo.

avokado miska pecka e1626198257775
Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud patříte mezi milovníky avokáda, ale nechcete ho kupovat, pak není nic jednoduššího než si ho vypěstovat doma. Prozradíme vám, jak na pěstování avokáda v deseti jednoduchých krocích. Kromě toho, že si doma vypěstujete chutné plody, které obohatí váš jídelníček, získáte také dekorativní strom. Vypěstovat avokádo přitom dokáže každý. Není na tom nic složitého.  

Základem je získat semeno 

Pokud chcete vypěstovat své vlastní avokádo, je třeba sehnat jeho semeno. To samozřejmě můžete udělat tak, že si koupíte plod v obchodě a schováte si pecku. Ideální je mít jich více, abyste měli náhradu v případě neúspěchu, případně abyste měli více rostlin. Důležité je také určit horní část. Je nutné mít jasno, kde je vršek a kde spodek. Spodní díl je totiž ten, který je nutné zasadit do hlíny. Pokud to uděláte obráceně, bude to k ničemu. Nic vám nevyroste.  

avokado pecka
Zdroj fotografie: Pixabay

Dalším krokem je připevnit párátka nebo špejle do semene. Jednu z tyčinek připevněte v horní části a další tři do tvaru trojúhelníku s mírným náklonem dolů. Takto připravené avokádo je nutné namočit do vody. Natočte tedy do kelímku nebo hrníčku vodu a semeno tam ponořte. Tyčinky slouží k tomu, aby byla namočená jen spodní část. Nyní vám nezbývá než čekat, až semeno vyklíčí. Ideální je tedy semeno namočit do průhledné nádoby. Lépe tak uvidíte, jak rostou kořeny. 

Vodu je třeba vyměnit 

Vodu v nádobě je potřeba vyměnit každé dva až tři dny. Pokud si nejste jisti, jestli už je nutné ji vyměnit, orientujte se podle jednoduchého pravidla. Vyměňte ji tehdy, když začíná být špinavá. V prvních týdnech se semeno zbaví slupky a horní část praskne. Je to proto, aby uvolnila stonek vašeho nového stromu. Ve chvíli, kdy stonek dosáhne výšky 15 centimetrů, zastřihněte jej tak, aby nadále rostl. Díky tomu budete mít před přesazením větší a silnější stonek.  

strom avokado
Zdroj fotografie: Pixabay

Ve chvíli, kdy stonek zesílí je rostlina připravená k přesazení do květináče, případně ho samozřejmě můžete zasadit také do zahrádky. Myslete však na to, že avokádo miluje slunce. Umístěte jej tedy na slunné místo. Vždy se ovšem ujistěte, že má vlhkou půdu. Rostlina totiž potřebuje hodně vody. Pozor si dejte na zimu. Ve chvíli, kdy teplota klesne pod 7 stupňů, dejte avokádo domů. Zima a avokádo totiž nejsou přátelé. Pokud tedy necháte avokádo přes zimu venku, zahyne.  

Zdroj: Home&Garden