Pokuta 100 000 Kč hrozí každému, kdo má na zahradě strom. Kontrola vám vleze na pozemek bez optání

Pokud máte na zahradě strom a zanedbali jste určitá pravidla, můžete schytat pokutu až 100 000 Kč. Pozor si dejte zejména na elektrické vedení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mít zahradu je skvělé a každý dá jistě za pravdu, že ještě hezčí je toto místo, pokud se na něm nachází stromy. Právě ty však mohou být překážkou jak pro sousedy, tak například i energetické společnosti, které v dané oblasti chtějí realizovat elektrické vedení. Jako majitel pozemku a zároveň daného stromu se pak o něj dle zákonu musíte také starat, neboť byste mohli nejen poškodit dané vedení, ale také schytat mastnou pokutu – a to až 100 000 Kč. 

Ochranné pásmo v okolí vašeho stromu  

Pokud se na vaší zahradě nachází strom, a to nedaleko drátů vedení elektrického proudu, měli byste být na pozoru. Stavební zákon totiž stanovuje, že se o něj jako majitel pozemku musíte také dostatečně starat. To zahrnuje zejména ořezy a jeho zajištění, aby dané zařízení nijak nepoškodil – kdyby se tak totiž stalo, vše byste museli hradit ze svých nákladů. Jak proto uvádí server iRozhlas, vždy byste měli dodržovat patřičné ochranné pásmo.

Existují tři druhy vedení, pro které je třeba různé ochranné pásmo, a to nízké, vysoké a velmi vysoké. V případě nízkého napětí je povinný odstup jeden metr, vysoké napětí vyžaduje sedm metrů, a pokud se jedná o velmi vysoké napětí, mělo by to být minimálně dvanáct metrů. Tato vzdálenost je mimo jiné často vidět i z leteckých snímků, a proto se nevyplatí riskovat obelhání systému, i když se vaše nemovitost nachází v odlehlé oblasti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za neořezání stromu na zahradě a v blízkosti elektrického vedení můžete schytat velkou pokutu.

Je také dobré brát na vědomí, že většina energetických společností často provádí ořez dřevin sama od sebe, a udržuje tak vodiče elektrického proudu v pořádku. To samozřejmě nemusí být podmínkou, a proto se vždy ujistěte, že je vše tak, jak má. Pokud by se totiž stala nehoda a ve výsledku by vyšlo najevo, že vinu způsobilo vaše zanedbání pravidel, mohli byste se dostat do velkých potíží. Na webu adbz jsme také psali o nové pokutě pro pejskaře

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články