Varování pro pejskaře: Hrozí vám pokuta až 100 tisíc korun. Málo známé chyby se dopouští velká skupina Čechů

Volný pohyb psů není samozřejmostí. V obcích jej zpravidla upravují vyhlášky, za jejichž ignorování vám hrozí stotisícová pokuta.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý člověk má svá práva a povinnosti. S tím, jak dospíváme, se naše práva rozšiřují; například si koupíme nemovitost, automobil nebo domácího mazlíčka. Mnoho z nás přitom zapomene na jednu důležitou skutečnost, a sice, že se rozšiřují zároveň naše povinnosti. Češi jsou národem pejskařů. A velká část chovatelů je přesvědčena, že může dělat cokoliv – nechat svého chlupáče volně běhat, štěkat anebo kálet. O svém omylu se často přesvědčí až v momentě, kdy dostane tučnou pokutu.

Se psem bez vodítka jen někde

Prakticky všechny obce od malých vesniček až po velká města nějakým způsobem upravují volný pohyb psů na svém území. Nejčastěji se jedná o obecně závazné vyhlášky. V případě obcí s přenesenou působností hovoříme o nařízení. Všechny vyhlášky a nařízení musí být v souladu s českými zákony a musí se týkat záležitostí místního významu, tedy například zmiňovaného pohybu psů.

Obce mají na svém území zpravidla plošně zakázaný pohyb psů bez vodítka. Nezkušení chovatelé, kteří nad svým mazlíčkem ještě nemají plnou kontrolu, ale i ti, jejichž pes je agresivní, jej musí navíc vybavit náhubkem. Náhubku se náš pes nevyhne ani v případě, blížíme-li se k místu s větším počtem lidí, jak podotýká iRozhlas. Většina velkých měst je nicméně k chovatelům vstřícná a vyhradila místa, kde mohou psi pobíhat zcela volně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volný pohyb psů je v obcích většinou zakázaný. Místem, kde je můžete odepnout z vodítka, jsou psí loučky.

Takzvané psí loučky vytvořila města jako Plzeň, Žatec, České Budějovice, Prostějov, Karlovy Vary nebo Brno. Jistě jich je ale více, proto neváhejte prohledat stránky obce/města, ve které žijete. Za neuposlechnutí obecně závazné vyhlášky vám dle zákona č. 251/2016 Sb. o některých přestupcích hrozí ve správním řízení pokuta až 100 000 Kč.

Za škody způsobené psem odpovídá páníček

Pokutě se nevyhneme ani v případě, že po svém mazlíčkovi neuklidíme. V této situaci bývá první střet s policisty levnější, ovšem při opakovaném „hřešení“ nás i psí exkrement může vyjít na 30 000 Kč. Stejnou částkou nás mohou pokutovat také v případě, že svého psa venčíme navolno v lese, a nemáme jej takzvaně pod vlivem, čili nás neposlouchá.

Bez trestu neodejdeme ani v případě, že náš pes pobíhá na silnici, ohrožuje chodce a cyklisty, obtěžuje ostatní zvířata nebo nedejbože způsobí dopravní nehodu, jak zevrubně popisuje obec Rybitví na svých stránkách.

Jak řeší volný pohyb psů vaše obec nebo město?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články