Správná péče = dvojnásobný užitek. Zkušení pěstitelé radí, jak se starat a naplno využít aloe vera

Aloe vera je nejenom krásná rostlina, ale má spoustu blahodárných účinků. Pečujte o ni správně a poroste do krásy. Navíc z ní můžete mít prospěch i vy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aloe pravá alias aloe vera patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Nejen, že hezky vypadá, ale ještě má spoustu léčivých účinků. Šťávu z jejích listů je možné použít při hojení ran, zmírňuje podráždění kůže a zklidňuje spáleniny. Aby vám ale tato rostlinka mohla pomáhat, napřed se o ni musíte správně starat. Jedině prosperující rostlina může být skvělým pomocníkem, ihned připraveným k okamžitému použití.

Jak pěstovat aloe vera

Pro svou odolnost a nenáročnost si tato rostlina získala spoustu příznivců. Zasaďte ji nejlépe do květináče z terakoty, který oproti jiným květináčům rychleji schne. Půdu připravte ideálně smícháním stejného dílu písku a zeminy nebo rovnou kupte speciální sukulentní směs. Přesazujte ji jen v případě, že by květináč mohla svou váhou převrátit, jinak se jí bude líbit i ve stísněném prostoru.

Květináč s rostlinkou umístěte na světlé místo, ale vyhněte se silnému přímému světlu. Při nedostatku světla totiž přestane růst. Aloi stačí pořádně zalít jednou za jeden až dva týdny. S každou další zálivkou počkejte, až půda v květináči úplně vyschne. Dbejte na čisté odvodňovací kanálky, aby voda z květináče mohla odtékat a nedošlo k zahnívaní kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud na své rostlince naleznete povadlé nebo nahnědlé listy, značí to nadbytek závlahy. V letních měsících můžete květináč s aloí přemístit ven, ale vyhněte se přímému letnímu slunci. Každých pár dní jí můžete dopřát trochu letního slunečního svitu.

Jak množit aloi pravou

Aloe vera sama produkuje menší výhonky, které je možné od zbytku rostliny oddělit a zasadit zvlášť. Stačí opatrně oddělit jednotlivé kořeny a mladou aloi zasadit do jiného květináče. Můžete taky odříznout listy přibližně 8 cm od špičky, vložit je do nádoby se směsí na zalévání a čekat, až se objeví nové lístky. Jakmile lístky povyrostou o pár centimetrů, můžete sazeničky přesadit.

Účinky aloe vera

Tato krásně vypadající rostlinka v sobě skrývá hotový poklad. V jejích listech se nachází čirý gel, který má spoustu využití. Látky obsažené v gelu dokážou pomoci při hojení popálenin prvního a druhého stupně, snižují výskyt akné a zarudnutí kůže. Někdo jej taky využívá jako odličovač, gel na obočí nebo vlasový kondicionér. Rozhodně se ale vyhněte požití tohoto gelu, protože příliš velké množství může způsobit poškození ledvin.

Inspirace: Jak poznat pravou Aloe veru a jak ji pěstovat

Jak svou aloe využíváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články