Balkonové pěstování brambor na turecký způsob: Jeden keř vynese klidně i 5 kilo, vyžaduje přitom minimální péči a náklady

Brambory si můžete vypěstovat i u sebe doma. Stačí postupovat dle správných kroků a každý keř vám přinese velkou úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování brambor není zase tak náročné, jak si většina lidí myslí. Velmi snadno to zvládnete i u sebe doma, a to jak na balkoně nebo terase, tak na malé zahrádce – stačí na to jít správnými kroky a velmi brzy získáte svou vlastní úrodu. Jak navíc uvádí server GardenersWorld, čekat vás může až 5 kilogramů zeleniny z každého keře, což je velmi přívětivé množství. To vše za minimum námahy a bez nutnosti platit velké částky. 

Vhodná nádoba a domácí substrát

Ještě než se vrhnete do pěstování brambor, budete potřebovat vhodnou nádobu. Použít můžete například i kyblík, nejlépe desetilitrový. Ten opláchněte pod tekoucí vodou a poté ve slabém roztoku hypermanganu, který ho dezinfikuje. Poté na jeho dně udělejte několik dírek, kudy bude odtékat přebytečná voda. Jakmile budete mít hotovo, vyberte si hlízy ve střední velikosti a nechte je předklíčit (stačí je nechat na světle po dobu 30 dní a teplotě cca 15°C). 

Předklíčené brambory budete poté muset vložit do vhodného substrátu. Ten si však dle serveru HomesAndGardens snadno připravíte sami, a to smícháním jednoho dílu zeminy, 2 dílů kompostu a 1,5 hrnku dřevěného popela. Hotové hnojivo vložte do kyblíku (do výšky 15 centimetrů), poté na něj položte 2 nebo 3 předklíčené brambory a stejným množstvím substrátu je zasypte. Připravené kyblíky nyní přesuňte na místo s dostatkem slunečního svitu. 

Brambory na stole iZdroj fotografie: Pexels
Brambory si můžete snadno vypěstovat u sebe na balkoně

Rostlinu nezapomínejte zalévat 

Jakmile rostlina začne růst a překročí hranici 15 centimetrů, přidejte ještě trochu substrátu, a to nejlépe tak, aby vyčníval pouze vrchol rostliny. Tento postup opakujte do doby, než bude kyblík naplněný pod okraj. V každém případě byste pak měli kontrolovat, zda má rostlina dostatek vláhy. Brambory mají tendenci často vysychat, a proto je dobré být před problémy vždy na pozoru. Na webu JakZdravě jsme také psali, jak si z batátů vypěstovat pokojovku

Jak se pěstování brambor vydařilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články