Nadváha může být pro kočky nebezpečná: Jak ji poznat a přimět mazlíčka zhubnout

Pokud má vaše kočka nadváhu, rozhodně byste to neměli nechat jen tak být. V horším případě se totiž u ní může rozvinou cukrovka či jiná závažná onemocnění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jste si všimli, že vaše kočka trpí nadváhou, rozhodně byste to měli začít řešit včas. Její zdraví totiž může být ve velkém nebezpečí, a to zejména co se týče vysokého rizika vzniku závažných onemocnění, jako je například cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak nebo dokonce rakovina. Nadbytečná kila však nepřibývají ze dne na den, ale v průběhu měsíců a let, takže se jich hned tak nezbavíte – proto je vhodné znát účinné způsoby, jak na to a dodržovat je, dokud nebude váš domácí mazlíček opět v dobré kondici. 

Jak poznat nadváhu u kočky 

Nadváhu u kočky můžete rozpoznat poměrně jednoduše. Problém nastává zejména v případě, když necítíte její žebra a výrazně jí roste břicho, které se při chůzi pohybuje nezávisle na zbytku jejího těla. Dále je také důležité brát na vědomí normy – kočky obvykle váží mezi 3,6 až 4,5 kilogramy, přičemž obezita je definována jako 15% nadváha. To znamená, že pokud váží více než 5,5 kilogramů, se vší pravděpodobností je její zdraví v nebezpečí. Je také důležité poznamenat, že čím je kočka těžší, tím se zvyšuje riziko nebezpečí. 

Proč vaše kočka přibírá na váze 

Vaše kočka může nekontrolovatelně přibývat na váze vlivem několika faktorů. Mezi ty nejčastější však patří především překrmování, sedavý způsob života a často také hormonální změny nebo metabolické změny po kastraci. V každém případě je nutné vzít svého mazlíčka k veterináři, aby provedl správnou diagnostiku a zjistil, zda je skutečně v nebezpečí. Mezi nejčastější důsledky tohoto problému totiž patří vznik cukrovky, která může mít na vaši kočku velmi negativní následky.

Dále pak obezita u koček může zvyšovat riziko vzniku rakoviny a poruch krevního oběhu či kloubů. Pokud lze vyloučit tato základní onemocnění, je vhodné se před učiněním dalších kroků poradit s veterinárním lékařem ohledně zdraví vašeho mazlíčka – už jenom proto, že by na něj mohl mít náhlý úbytek hmotnosti v důsledku drastické diety velmi negativní dopady, jako je například vznik syndromu ztukovatění jater, který může být velmi nebezpečný. 

Jak ji přimět, aby zhubla 

Jednou z možností, jak donutit kočku, aby zhubla, je podávat ji stravu speciálně určenou pro hubnutí, která obsahuje méně kalorií a více vlákniny než běžné krmivo. Dobrých výsledků však dosáhnete pouze tehdy, pokud budete přesně dodržovat pokyny výrobce k dávkování na obalu. Můžete také zmenšit porce, které ji běžně podáváte, ale pouze o 10% nebo méně, nebo také část krmiva nahradit masem. Pokud má však vaše kočka tendenci zhltnout všechno najednou a později se chovat, jako by měli hlad, raději ji rozdělte jídlo na několik porcí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

To zejména proto, že netouží po jídle, ale po vaší pozornosti – a pokud máte více koček, je dobré krmit je v oddělených místnostech, abyste je měli pod kontrolou. Další důležitou součástí hubnutí je také cvičení a nejlepším způsobem, jak ji přimět k fyzické aktivitě, je nechat ji hrát si s různými hračkami. I v tomto případě je však třeba mít na paměti zásadu postupnosti. Úbytek hmotnosti svého mazlíčka byste proto měli pravidelně sledovat (můžete si například zakoupit vhodnou váhu a pravidelně jej vážit). 

Jak se tyto triky osvědčily vám?

Zdroj: Vcahospitals
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat