Nenechte svého psa otrávit. Díky 3 trikům zkušené chovatelky ho odnaučíte všímat si jídla od cizích lidí

Ne každý, kdo nabízí cizímu psovi pamlsek, to s ním myslí dobře. Naučte díky těmto trikům vašeho čtyřnohého miláčka přijmout potravu jen od vás.

Pes přijímá jídlo z cizích rukou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitě jste už slyšeli o případech, kdy někdo cizí hodil psovi kus masa napuštěného jedem nebo prošpikovaného hřebíky, ať už za účelem oslabení psí ostrahy domu, či jen tak pro zábavu. Pokud i váš pes nepohrdne kusem masa od kohokoliv, je nezbytné naučit jej disciplíně. Plemena jako třeba lovečtí psi nebo retrívři jsou náchylnější k tomuto typu prohřešků díky jejich vrozeným instinktům, ale i s těmi lze pracovat. Vyzkoušejte tyto 3 metody, které fungují.

Ať pes poslouchá na povel „Nech toho!” 

Při tomto tréninku určitě oceníte klikr. Položte si do dlaně nějakou psí pochoutku, ukažte ji vašemu pejskovi a pak dlaň zakryjte. Vašeho mazlíčka to pravděpodobně bude lákat a začne čmuchat kolem ve snaze dostat se k jídlu. Poté mu řekněte povel „nech toho“, pokud pes ztratí zájem o jídlo v dlani, použijte klikr a nabídněte mu jako odměnu pamlsek z druhé ruky.

Rovněž to vyzkoušejte s jídlem pohozeným na zemi. Když k jídlu váš psí kámoš přičichne, rychle jídlo zakryjte a řekněte „nech toho“. Pokud jídlo přestane psa zajímat, opět použijte klikr, psa pochvalte a odměňte. Cílem tohoto cvičení je, aby zvíře zanechalo neznámou pohozenou nebo nabízenou potravu, a to i bez zakrytí.

Pokyn k jídlu

Naučte svého čtyřnohého přítele jíst hlavní jídla dne na pokyn. Vyberte si slovo či slovní spojení, jež bude stimulem pro vašeho psa k jídlu a bez něj se do hodování nepustí. V rámci tréninku před něj postavte misku s pokrmem a jakkoliv bude hladový, do jídla se může pustit pouze na váš pokyn. Abyste zabránili někomu cizímu použít tento pokyn pro otravu vašeho pejska, vyberte si pro to speciální slovo, které je nepředvídatelné a je těžké ho uhodnout.

Pes jí ze své misky iZdroj fotografie: Depositphotos

Nechutný, ale účinný

Jedním ze způsobů, jak odnaučit vašeho pejska brát si jídlo odkudkoliv nebo od kohokoliv, je speciální sprej, který lze zakoupit v každém obchodě pro domácí mazlíčky. Není toxický, ale jeho chuť je pro psy velmi nelichotivá. Nechávejte na zahradě nebo na ploše vyhrazené ke cvičení pohozené kousky potravy postříkané tímto sprejem. Váš pes si po jejich opakovaném požití uvědomí, že pohozená potrava není k jídlu. Po tréninku to samozřejmě nezapomeňte uklidit.

Stejný postup můžete zopakovat i s lidmi. Požádejte přítele, náhodného chodce nebo běžce, aby nabídli vašemu pejskovi jídlo „ochucené“ tímto sprejem. Po opakovaném požití takového pokrmu od cizinců si váš pes uvědomí, že není dobré brát jídlo z cizích rukou. Kombinací pochopení těchto dvou principů, tedy nebrat jídlo odkudkoliv a od kohokoliv, máte v tomto ohledu vyhráno.

Jak jste svého psa odnaučili přijímat neznámé jídlo?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články