Na co si dát v zimě pozor při krmení ptáčků. Špinavé krmítko může tvorečky v krajním případě i usmrtit

Pokud rádi ptáčkům v zimě dopřejete nějakou tu pochoutku, pak byste si měli dát pozor, abyste jim omylem neublížili a nepřipravili past.

krmítko pro ptáky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro ptáky je v zimě obzvlášť náročné nalézt potravu, protože je schovaná pod vrstvou sněhu, zmrzlou půdou nebo pod kůrou stromů. Z toho důvodů je dobré na vhodném místě zavěsit krmítko a obstarávání potravy jim v zimních měsících usnadnit. Některé chyby však mohou i podle webu ProPtáky stát malé opeřence život. Vyhněte se těmto nejčastějším chybám a vytvořte pro ptáky bezpečné místo.

Vyhněte se síťkám

Lojové koule v síťce jsou pro ptáky obzvlášť nebezpečné. Při styku s jemnými nitkami a malými očky totiž hrozí velké riziko, že se jim do nich zaplete noha. V takovém případě je pro ptáčka téměř nemožné se z pasti osvobodit. Vlivem nízkých teplot a v důsledku vyčerpání pak bohužel často v takovém krmítku umrzá. Prázdné síťky se navíc v přírodě samy nerozloží a málokdo je pak sbírá a vyhazuje do koše.

Sněžná plíseň na trávníku

Typické chyby, kterými si většina lidí v zimě ničí trávník: Tající sníh mu nedělá dobře

Jak lépe toto krmivo využít

Pokud jste narazili na krmivo pouze v podobě kuliček uvnitř síťky, nemusíte jej nutně vyhazovat. Stačí plastový síťkový obal rozstřihnout a lojovou kouli z něj vytáhnout. Tu pak snadno rozdrobíte nebo vcelku naservírujete na mnohem bezpečnější místo, kde si na ní budou moci ptáci pochutnat, aniž by při krmení riskovali vlastní život. Čtenářka Hana D. z Přerova doporučuje ještě zvážit vhodné umístění: „Krmítko musí být na místě, kde se k němu nedostanou další živočichové, kteří by ptáčky mohli napadnout, hlavně kočky.“

krmení pro ptáky iZdroj fotografie: Depositphotos
Lojové koule v síťce, ale i špinavé krmítko mohou stát ptáky život

Pozor na nečistoty

Na adbz jsme popisovali návod na výrobu jednoduchého krmítka z PET láhve, do této činnosti můžete zapojit i děti. Nemusíte tak utrácet zbytečně peníze za designové výrobky. Nesmíte však zapomínat každé krmítko pravidelně čistit. Často se v něm totiž mohou vyskytnout parazité, plísně, nebo dokonce i hniloba, které jsou pro ptáky nebezpečné a někdy i smrtelné. Podle webu PtačíHodinka byste jej měli minimálně jednou týdně opláchnout vodou, zbavit veškeré špíny a nechat důkladně vyschnout, čímž se předejde dalšímu výskytu plísně.

Čím ptáky krmit

Ideální je pozorovat, která semena z krmítka rychle zmizí a kterých si naopak nikdo nevšímá. Pak už stačí jen doplňovat oblíbenou pochoutku a dopřát ptákům tu nejlepší stravu. Vyhněte se jakýmkoliv zbytkům z kuchyně i starému pečivu. Rádi si naopak pochutnají na slunečnici a drcených vlašských ořeších nebo jablkách a jeřabinách. Nám visí krmítko přímo za oknem a všechny nás baví pozorovat ten rozruch kolem.

Jak vyrobit krmítko pro ptáky

Jak krmíte ptáčky v zimních měsících vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články