Napodobili lidovou architekturu tím, že ke stavbě použili převážně kameny a dřevo. Dům působí historicky a moderně zároveň
Architekti z Mexika se pokusili vytvořit rodinný dům z lokálních materiálů. Dali mu přitom tradiční vzezření ve stylu lidové architektury, nicméně v moderním pojetí.
V nádherné mexické přírodě vzniklo pod rukama architektů ze společnosti ARGDL prostorné rodinné sídlo, které vypadá jako připomínka starých časů. Hlavním materiálem, jenž byl na jeho stavbu použit, je kámen, který v jeho syrové podobě lze vidět nejen v exteriéru, ale i interiéru. Další zajímavostí tohoto projektu je i jeho členěná dispozice.
Reinterpretace lidové architektury
Mexiko – divoká a nespoutaná země s bohatou historií. Zde se pod korunami stromů asi hodinu a půl cesty od druhého největšíiho města země Guadalajara skrývá tradičně pojatý architektonický projekt. Architekti ze studia ARGDL si dali záležet, aby rozsáhlý pozemek maximálně využili ve svůj prospěch, ale zároveň aby nebylo příliš zasahováno do přírody vůkol. Mezi kmeny vzrostlých borovic tak citlivě zasadili přirozeně zapadající rodinný dům se štědrou obytnou plochou.
Snaha architektů o zachycení lidové architektury v novém kabátě zde jednoznačně vyšla. Dům je rozdělen na dvě samostatné budovy propojené proskleným tunelem. V obou jednotkách se pak nalézá ještě první poschodí. Architekti chtěli rovněž interiér domu co nejvíce propojit se zahradou, čehož se snažili dosáhnout výraznými prosklenými částmi domu, jež pomyslně stírají hranice mezi těmito dvěma prostory.
Materiál z lokálních zdrojů
Architekti do projektu chytře zakomponovali lokální materiál, aby odpovídal jejich představě o výsledku. Ve zdech se tak nalézá lokální kámen, jenž je „přiznaný“ z obou stran – jeho hrubého povrchu se tak lze dotknout jak venku na fasádě, tak přímo uvnitř v místnostech. Že je kámen pro stavbu zajímavým prvkem, lze vidět i ve článku na Adbz, kde se architekti rozhodli dům zakomponovat mezi kamenné zdivo.
Protipól ke studenému kameni tvoří světlé borovicové dřevo, které najdeme nejen na stropě, ale i na vybavení, jako je nábytek a kuchyňská linka, či na okenních rámech. Borové dřevo přitom disponuje mnoha skvělými vlastnostmi, jak informuje web TimberBlogger. Kromě toho, že se jedná o velmi tvrdé dřevo, je také svými charakteristikami vhodné do vlhkého podnebí.
Interiér členěný podle denní doby
Záměrným rozdělením obytné plochy na dva objekty došlo zároveň k oddělení denní a večerní zóny. Ta část domu, která je vytížena pohybem obyvatel především ve dne, obsahuje centrální prostor. V něm se nalézá kuchyně, jídelna a obývací pokoj, přičemž na tento prostor navazuje již zmíněná terasa. Ta je rovněž vybavena pro stolování i relaxační posezení. Zbývající zadní část tohoto traktu slouží coby koupelna a technické zázemí. Po schodech je odtud přístupná i otevřená ložnice.
Prosklenou chodbou se z této části domu lze přesunout do té večerní. Jako první je tu televizní pokoj s prostornou sedačkou. Ten zároveň vytváří předěl mezi dvěma ložnicemi, kdy jedna se nalézá odtud po schodech v patře a druhá v zadním cípu této budovy. Jak lze vidět na ArchDaily, kde byl dům uveden, součástí večerní části domu je samozřejmě i koupelna s toaletou.
Architekti: | ARGDL |
Realizace: | 2023 |
Plocha: | 265 m² |
Lokalita: | Tapalpa, Mexiko |