Nenáročné floxy přečkají i zimu. Nic nerozzáří zahradu tak, jako koberce tisíců křehkých, pestrobarevných a voňavých kvítků

Jednoznačný úspěch při pěstování floxů sklidíte, jakmile jim dopřejete dost slunečních paprsků. Jinak totiž nepotřebují moc péče ani zálivky a zahradě dodají šmrnc i krásu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krásné koberce jemných kvítků zdobí nejednu českou zahradu. Floxy (Phlox) totiž patří k jedněm z nejoblíbenějších a na péči nejméně náročných kvetoucích rostlin vůbec. Pestrobarevné kvítky jsou nejen nádhernou ozdobou záhonů nebo skalek, ale také úžasně voní. Jakmile je zasadíte, jsou extrémně odolné a v podstatě je můžete pěstovat kdekoli. Vytvářejí hravě i hustou pokrývku třeba pod jehličnany nebo v obrubnících.

Potřebují suchou prodyšnou půdu a slunce

Když budete hledat nenáročnou rostlinu na pěstování, jistě sáhnete po floxech. Odvděčí se vám spoustou nádherných a jemných kvítků nejrůznějších barev. Přestože je jejich pěstování velmi snadné, je ale důležité alespoň minimální péči jim věnovat. Tyto zakrslé a stálezelené trvalky kvetou na jaře a počátkem léta. Aby tvořily husté polštáře tisíců kvítků, potřebují zejména dostatek slunečních paprsků.

Jakmile jim dopřejete slunné místo, máte úspěch zaručený. Ale existují i druhy nízkých floxů, které snesou i stín. Pokud ale chcete mít na zahradě překrásný pestrobarevný koberec křehkých kvítků, dopřejte jim dostatek světla. Nejlépe se jim daří spíš v suché, písčité nebo kamenité půdě, která je dobře propustná. V jílovité, kyselé nebo těžké a vlhké zemině neporostou.

Snadno vytvoříte dekorativní koberce

Když mají floxy příliš vlhkou půdu, neprospívají. Když se pro ně rozhodnete, vysazují se v rozestupech kolem 25 centimetrů. Po výsadbě je zalijte. Ovšem jinak se kobercové floxy obejdou bez zálivky. Výjimkou jsou jen dlouhá období sucha. Ale i tehdy to s vodou nepřehánějte. Stačí je zalít jednou za dva týdny. Na 3 až 4 metry čtvereční vám postačí 10 litrů vody. Zalévejte je večer odraženou vodu. Studenou floxy nemají rády.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správný růst rostlin byste měli podpořit hnojivem. Ideálně dva týdny před začátkem kvetení jim dopřejte minerální výživu a postřik dusíkatým hnojivem. To samé použijte i během léta, pokud se vytvoří ve floxech lysá místa. Tím péče o floxy v podstatě končí. Můžete je ale dekorativně upravovat. Pokud máte jasný záměr, jak a kde mají růst, už na jaře nasměrujte výhony a ty příliš dlouhé zaštípněte. Tím také urychlíte tvorbu souvislého koberce.

Zabrat jim dá padlí i háďátka

Po odkvětu je opět vhodné výhony o třetinu zkrátit, což také přispívá k většímu zahuštění rostliny. Půdu je dobré také mulčovat na jaře a na konci léta. Aby si kobercové floxy zachovaly svůj nádherný vzhled, jednou za 3 až 5 let je obměňte. Během zimy je můžete nechat vysazené venku. Mají rády sníh a sucho. Můžete je přikrýt smrkovými větvemi, což je částečně ochrání před výkyvy teplot. Jakmile je ale počasí během zimy nestabilní a vlhké, nemusejí přežít.

Floxy jsou nenáročné rostliny, které hned tak něco neporazí. Jsou odolné i proti škůdcům a chorobám. Pouze v případě, že jsou ve vlhkém prostředí nebo nemají dost výživy, mohou onemocnět padlím nebo plísněmi. Pak musíte poškozené části rostliny vyříznout a brzy na jaře ji ošetřit fungicidy. Ze škůdců mohou rostlině ublížit pouze háďátka, která ji mnohdy v krátké době zcela zničí.

Další zajímavé informace o těchto rostlinách se můžete dozvědět zde

Jaké zkušenosti máte s pěstování floxů?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články