Zbytky mleté kávy jsou pokladem, který najde využití v každé domácnosti. Od zahrady až po boj proti blechám u domácích mazlíčků

Většina lidí začíná den kávou. Pokud si vaříte filtrovanou kávu nebo takzvaného turka, asi do koše vyhazujete kávový odpad. To je ale veliká chyba!

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Patříte mezi kávové nadšence? Potom asi produkujete přípravou svého oblíbeného nápoje zbytky mleté kávy, takzvanou kávovou sedlinu. Tu sice můžete bez obav vhodit na kompost nebo mezi biologický odpad, to by ale byla velká škoda. Kávovou sedlinu je totiž možné použít nejen na zahradě, ale také v domácnosti či kosmetice, a využijete ji dokonce i v péči o domácí mazlíčky!

Přípravek proti blechám pro domácí mazlíčky

Trápí vašeho mazlíčka blechy a chtěli byste se při jejich odstraňování vyvarovat použití agresivních chemických přípravků? Použijte kávovou sedlinu. Smíchejte ji s běžným mýdlem nebo šamponem, kterým myjete svého chlupáče, a blechy budou minulostí. Ujistěte se však, že váš mazlíček připravenou směs neolizuje, mohlo by mu to způsobit nepříjemné problémy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Použití kávy v kosmetice

Trpíte na otoky pod očima? Smíchejte kávovou sedlinu s trochou oleje (například olivového) a aplikujte pod oči. Poté jemně opláchněte studenou vodou. Aplikace kávy na pokožku hlavy v kombinaci s masáží podporuje růst vlasů. Peeling z kávy můžete využít na tvář i tělo, funguje i proti celulitidě. Pro jemnější strukturu můžete přidat med, jogurt nebo některý z rostlinných olejů, například kokosový nebo olivový.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití kávové sedliny v domácnosti

Malou lžičku kávové sedliny můžete použít při přípravě guláše. Dodá masu skvělou chuť a vůni, navíc způsobí, že bude maso brzy měkké a šťavnaté. Zbytky kávy v otevřené nádobě budou skvěle pohlcovat pachy v ledničce nebo na WC, vůně kávy navíc odpuzuje hmyz, takže působí jako přírodní repelent. Lógrem můžete také vyčistit připálený hrnec nebo zanesený krb.

Použijte lógr v zahradě

Kávová sedlina může vaší zahradě pomoci v boji se škůdci. Nasypejte ho kolem záhonů a zbavíte se mšic i slimáků. Přidání lógru do půdy sníží její pH, což se může hodit například při pěstování hortenzií. V kávové sedlině se skvěle daří i některým druhům hub, například hlívě ústřičné. Poslední tip oceníte v zimě: nasbíraný lógr může sloužit k posypání namrzlého chodníku místo soli nebo štěrku.

Zdroj: Death by Coffee

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články