Jak se vypořádat se zápachem z kočičího záchodu. Od problému uleví přírodní pohlcovače pachů nebo prášek do pečiva

Pokud máte doma kočičího mazlíčka, je nádobka se stelivem naprostou nezbytností. To s sebou nese i častý nelibý zápach. Ten se dá ovšem snadno eliminovat.

                   

Kočky patří spolu se psy mezi nejběžnější domácí mazlíčky po celém světě. Mají vlastní osobnost, jsou většinou přítulné a zůstávají po nich všude chlupy. A přestože většina steliva docela solidně pohlcuje pachy, nevyhnete se určité míře nepříjemného zápachu. Právě s tím bojuje hodně kočkomilů bez ohledu na to, jaké zvíře mají zrovna doma. Roli přitom hraje víc faktorů – správné čištění kočičího wc, výběr samotného steliva i používání pohlcovačů. Pak už je takový zápach minulost.

Kočičí toaleta, která nevoní

Tyto kroky usnadní život nejen vám, ale navíc poskytnou vašemu zvířeti zdravé a pohodlné prostředí. Každý majitel kočky je si vědom (nebo by aspoň měl), jak je pro kočku důležitá správná hygiena. Ostatně tato zvířata tráví péčí o sebe sama nemalou část dne. Zápach záchůdku se tak dle Genialne může stát velmi palčivým problémem hlavně menších bytů. Velmi rychle se šíří po okolí a je dosti neodbytný. Základem je pravidelné vybírání steliva.

Co dělat, když oblečení smrdí kouřem: Zápachu se dá zbavit bez praní –⁠ párou z hrnce

I když měníte stelivo a nádobu pečlivě čistíte, může se zápach projevit. Častým důvodem je malá vrstva steliva, doporučuje se ji udržovat vysokou asi 5-7 cm, ne jen ponechat trošku na dně. Problém nastává také v momentě, kdy je doma více koček a málo toalet. Mělo by být vždycky o jeden záchod víc, než je dohromady koček. Některé druhy steliva mohou velmi špatně vázat pachy. Nejčastějším druhem je hrudkující, které se zvířatům také dobře hrabe. Z otevřeného záchodu však létá na všechny strany.

Pozor na stelivo

Existují steliva připomínající kousky skla nebo krystalů. Problém je, že se pod nimi mohou nacházet celé loužičky moči, kterou nijak nenasají. V případě náhlého výskytu zápachu toalety je na místě kontrola kočičího vyprazdňování. Jde totiž nejspíš o výsledek potravinové intolerance nebo nemoci, která se projevuje na stolici. Hodně lidí preferuje zápach jednoduše přerazit nějakou vůní. Ostatně o receptech na provonění domácnosti už jsme psali na adbz víckrát.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je to však jen odsunutí problému. „Hlavně jde o zdraví vaší kočky, kterou je třeba vzít k veterináři,“ upozorňuje Richard M. Jak upozorňuje Kočkosvět, existují krom steliva ještě speciální sáčky určené na dno jako podklad. Jinak můžete dno nádoby posypat trochou jedlé sody a teprve na ni přidat stelivo. Soda neutralizuje pachy velmi spolehlivě. Stejně bude fungovat i prášek do pečiva. Na čištění je pak vynikající ředěný ocet. Nebojte se ostré vůně, za chvíli vyvane a kočka si k ní najde cestu.

Další možností je umístit do blízkosti kočičí toalety trochu citronové či pomerančové kůry, jež také pohlcuje pachy. Jen pozor na množství, kočky vůni těchto surovin nemají příliš v lásce. Stejně zafungují i další přírodniny, jako například sušené lístky levandule či eukalyptu. Bojovat se zápachem přírodními metodami je rozhodně vhodnější než volit řešení chemická.

Jaký je váš recept na zápach kočičí toalety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články