Bohatá úroda jarní cibulky po celý rok: Bez výsadby ji vypěstujete doma
adbz.cz » Hobby » Bohatá úroda jarní cibulky po celý rok: Díky pilinám vyroste i doma na parapetu –⁠ bez výsadby

Bohatá úroda jarní cibulky po celý rok: Díky pilinám vyroste i doma na parapetu –⁠ bez výsadby

Nemusíte čekat na jarní období, abyste si přísun čerstvé zeleniny vychutnali. Doma si můžete snadno vypěstovat čerstvou jarní cibulku i bez výsadby.

jarni cibulka bohata uroda
Zdroj fotografie: iStock

Jarní cibulky jsou tak jemné, že jeden svazek cibulek je často málo. Abyste nemuseli neustále kupovat další jarní cibulky, můžete si vypěstovat vlastní bohatou úrodu. Vámi vypěstované jarní cibulky však mohou obsahovat spoustu vitaminů a dalších prospěšných látek namísto pesticidů a nebezpečných chemických látek. Pěstování jarních cibulek je tak snadné, že už nikdy nebudete muset cibulky kupovat v obchodě.

Jak pěstovat jarní cibulku

Pro vypěstování vlastní cibulkové úrody nepotřebujete žádné speciální pomůcky ani zahrádku. Cibulky si můžete vypěstovat v pohodlí svého domova pomocí několika běžně dostupných pomůcek. Pro pěstování jarních cibulek si připravte jeden větší plastový sáček, trochu čistých dřevěných pilin a malé jarní cibulky. Piliny můžete nahradit navlhčeným toaletním papírem. 

jarni cibulka
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak si vypěstovat vlastní cibulky

Abyste si mohli cibulky doma vypěstovat, smíchejte nejprve trochu pilin s malým množstvím vody. Přisypte nejprve přibližně 2 až 3 hrsti pilin do mísy a zalejte je trochou vody. Piliny by měly vodou jen jemně nasáknout, rozhodně by ve vodě neměly plavat. Připravený substrát následně umístěte na dno plastového sáčku a připravte si cibulky k zasazení. 

Cibulky si připravíte tak, že na každé cibulce odříznete špičku, odkud vyrůstá její stonek. Takto připravené cibulky zasaďte do pilin v sáčku tak, že je postavíte širší kořenovou částí směrem dolů. Nakonec sáček uzavřete a zavažte. Vznikne vám tak mini fóliovník, který umístěte na světlé místo. Za pár dní budete mít úrodu cibulek připravenou ke sklizni. Přesný postup také naleznete ve videu níže.

Skladování jarní cibulky

Výhodou vlastní vypěstované jarní cibulky je, že můžete vždy odříznout jen takové množství, které budete momentálně potřebovat a zbytek cibulky nechat zasazený. Nemusíte tedy přemýšlet nad tím, jak cibulku skladovat, aby vám vydržela co nejdéle čerstvá. Pokud se vám ale nepodaří jarní cibulku spotřebovat celou, uchovávejte její zbytek v lednici. Při pokojové teplotě může jarní cibulka seschnout nebo začít hnít.

Jak si vypěstovat jarní cibulku doma