Jak skladovat vývar, aby zůstal čerstvý dny, týdny i měsíce: V mrazáku vydrží nejdéle, lednička zajistí 2–3 dny

Zjistěte, jak nejlépe uchovávat uvařený vývar, abyste nepřišli o jeho chuť ani bohaté nutriční vlastnosti. Pokud dodržíte určitá pravidla, vydrží vám v mrazáku opravdu dlouho.

Příprava vývaru v hrnci i Zdroj fotografie: iStock
                   

Poctivý vývar patří mezi nejoblíbenější pochoutku a zároveň vitamíny nabitou polévku, která velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Abyste však o všechny jeho zázračné vlastnosti nepřišli, musíte jej skladovat vhodným způsobem. Jedině tak dokážete co nejdéle zachovat jeho vynikající chuť i bohaté nutriční vlastnosti. Zjistěte, jak na správné skladování vývaru v lednici i mrazáku a kterým častým chybám se vyhnout.

Jak skladovat uvařený vývar

Většina lidí připravuje vydatný vývar vždy ve větším množství, než je v danou chvíli potřeba. Počítají tak s tím, že si určité množství schovají do zásoby a při přípravě dalšího pokrmu tak budou mít vývar po ruce. Po uvaření je možné jej skladovat v lednici. Než do ní však vývar uložíte, ujistěte se, že už zcela vychladl. Horké ani teplé nádobí není k chlazení vhodné. Takto uložená polévka, tzn. vývar včetně masa a zeleniny, vám v lednici vydrží po dobu 2–3 dnů. 

Jak prodloužit dobu skladování vývaru

Existuje jednoduchý trik, který vám dobu, po kterou je možné vývar v lednici skladovat, o pár dní prodloužit. Jediné, co pro to musíte udělat, je přecedit z polévky veškeré maso a zeleninu. Pokud do lednice uložíte pouze čistý vývar, je možné jej uvnitř uchovávat až jeden týden, aniž by došlo k jeho zkažení nebo výraznému zhoršení chuti.

Mastná oka na polevce iZdroj fotografie: Depositphotos
Čistý vývar lze skladovat až týden v lednici

Jak zavařit vývar

Dalším způsobem, jak dlouhodobě vývar skladovat, je jeho zavaření. Aby vám vydržel opravdu dlouho, je potřeba držet se přísně daného postupu. Studený vývar přeceďte a dejte znovu vařit bez masa a zeleniny. Jakmile dosáhnete varu, nalijte jej do předem připravených spařených suchých sklenic. Ty pak rychle uzavřete víkem a počkejte, dokud zcela nevychladnou. Zavařený vývar je možné uchovávat v lednici nebo jiném chladném místě až několik týdnů.

Jak zamrazit vývar

Zamražení vývaru je nejúčinnější a nejjednodušší způsob, jak jej skladovat opravdu dlouhou dobu. I v tomto případě je důležité dodržovat určitá pravidla, aby byl konečný výsledek co nejlepší. Nejdříve začněte jeho scezením a zbavením se tak všech kousků masa i zeleniny. Poté jej nalijte do nádob vhodných do mrazáku nebo uzavíratelných sáčků. Důležité je nenaplnit nádoby až po okraj, aby následně nedošlo k jejich prasknutí.

Příprava vývaru v hrnci

Pokud má mít vývar zlatavou barvu, je dobré vařit ho s cibulí ve slupce

Skvělou vychytávkou je nalít zredukovaný vývar do formiček na led. Takto budete mít kostičky plné chuti a vůně nachystané k přípravě libovolného pokrmu. V mrazáku vám vývar vydrží chutný až několik měsíců. Vhodné je však na nádobu nebo sáček napsat datum jeho zamražení a postupně tak uložené zásoby zpracovávat. Sami si tak ověříte, jak dlouho vám polévka vydržela.

Jakým způsobem uchováváte uvařený vývar vy?

Zdroj: Smakosze
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články