Každých 14 dní k vám bude chodit kontrola, jestli máte uklizeno
adbz.cz » Hobby » Kontrola bytu každých 14 dní: Budou hlídat, jestli je uklizeno a není poškrábaná podlaha

Kontrola bytu každých 14 dní: Budou hlídat, jestli je uklizeno a není poškrábaná podlaha

Pravidelné kontroly ze strany pronajímatele bytu mohou být pěkně otravné. Ze zákona má ale na návštěvu u vás doma právo.

domovni zvonky panelak
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro mnoho lidí je pronájem bytu stále jedinou možností, jak bydlet. Ne každý si totiž může dovolit bydlet ve vlastním. Pokud i vy žijete v pronájmu, měli byste se připravit na pravidelné kontroly ze strany pronajímatele.

Může majitel kontrolovat bydlení?

Teď jsme vás možná trochu vyděsili. Opravdu je možné, aby pronajímatel docházel na pravidelné kontroly k vám domů? Hned zkraje je tedy potřeba uvést, že podle §2219 občanského zákoníku má pronajímatel skutečně právo svůj byt kontrolovat, informuje web Ulov domov.

Má také právo na přístup do bytu ve chvíli, kdy je nutná jeho údržba nebo oprava. Ve všech případech je ale nezbytné, aby svou návštěvu u vás doma předem oznámil. Oznámení o prohlídce je možné podat ústně nebo dopisem či emailem – komunikace prostřednictvím emailu se jeví jako ideální pro pronajímatele, protože pak může snadno prokázat, že nájemce opravdu informoval o tom, že se k němu domů chystá.

Kontrola, jestli je všechno v pořádku

Pronajímatel bytu má právo vstoupit do bytu i bez ohlášení, a to v případě, kdy hrozí, že v bytě dochází ke škodě na majetku, píše web dTest. Může se to stát například tehdy, kdy některý ze sousedů upozorní, že z bytu vychází kouř a nájemce není doma.

bankovky
Zdroj fotografie: Pixabay

Mnozí nedávají pozor při čtení smlouvy a následně se diví, když je tam informace o pravidelných kontrolách uvedena. „I já mám ve smlouvě, že se může majitelka přijít podívat jedenkrát za 14 dní,“ svěřila se čtenářka Marcela z Pardubic. „Hlídá, jestli je uklizeno a nedošlo k poškození nábytku nebo poškrábání podlahy,“ dodává Marcela.

Nájemce má právo na soukromí

Nájemce bytu má samozřejmě právo na soukromí, příliš časté návštěvy pak mohou být hodně otravné. Narazíte-li například na pronajímatele, který chce úzkostlivě střežit svůj majetek a k vám domů chodí často na kontrolu, aby se přesvědčil, že nedochází k jeho poškození, může vám to život pěkně otrávit.

Snaha chránit svůj majetek je pro pronajímatele pochopitelně důležitá, takovou situaci lze ale vyřešit rovnou ve smlouvě o pronájmu, vysvětluje web Bydleme. Pokud tedy majitel bytu ví, že chce nemovitost kontrolovat pravidelně, měl by se s nájemci dopředu domluvit na frekvenci návštěv.