Platíte moc vysoký nájem? Můžete si ho snížit a ušetřit peníze. Musíte se ale rychle ozvat

Pokud nesouhlasíte se zvýšením ceny za nájem bytu nebo domu, můžete se proti tomu bránit. Musíte však postupovat podle jasně daných pravidel a stihnout to včas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvůli rostoucím cenám nemovitostí i zvyšování úrokových sazeb za hypotéční úvěry je pro mnoho lidí bydlení ve vlastním bytě nebo domě těžko dosažitelnou záležitostí. Aby úvěr na bydlení získali, musejí napřed určitou sumu našetřit. Z toho důvodu spousta lidí dává přednost nájmu, ať už jako dočasnému, nebo trvalému řešení. I v tomto případě je však narůstající cena rizikem. Podle webu iReceptář se však pronajímatel musí řídit určitými pravidly. Z vlastní zkušenosti doporučujeme především pečlivě prostudovat smlouvu.

Jaká jsou vaše práva

Přestože svým podpisem souhlasíte s pronájmem nemovitosti za okolností a podmínek, které stanovil její majitel, jakákoliv změna včetně doby trvání nájmu nebo ceny musí být stvrzena dodatkem, který opět podepíší obě strany. Přestože lze od nového roku očekávat nárůst cen za pronájem, musí pronajímatel postupovat podle zákonem stanovených pravidel. Paní Hana K. z Přelouče radí si vše pečlivě hlídat: „Mnoho lidí se v zákoně a vlastních právech neorientuje, čehož mohou ostatní využít. Je lepší se obrátit na odborníka, který problematice rozumí.“

Nezvládli platit vysoký nájem ani hypotéku. Na nový domov šli geniálně, postavili ho za pár korun a bleskurychle

Kdy může nájem zdražit

Pokud se v nájemní smlouvě vyskytuje termín „inflační doložka“, pak to znamená, že může majitel domu nebo bytu každý rok zvednout nájemné o meziroční inflaci. Tento krok je pro něj zcela dobrovolný, avšak většina lidí toho využije. Pokud je vaše finanční situace v důsledku rostoucích cen energií i navýšení nájmu špatná, můžete požádat o státní podporu a získat příspěvek na bydlení, o němž jsme psali již dříve na adbz.

nájem iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se vám od příštího roku zvýší nájem, pohlídejte si, že tím pronajímatel neporušuje zákon

Jak moc lze nájem navýšit

Cenu nájmu lze upravit, aniž by byla tato změna nějak upravena v původní smlouvě. V takovém případě však pronajímatel nesmí překročit její navýšení o 20 % z původně sjednané částky. Učinit tak však může až po roce od posledního zdražení a nájemníky musí napřed na tuto skutečnost písemně upozornit. Stanovené navýšení 20 % lze navíc provést jen v rámci 3 let. Majitel nemovitosti tak nemůže každý rok nájem zdražit o 20 %. 

Navýšení můžete odmítnout

Pokud obdržíte oznámení o zvýšení nájemného pro další období a s novou cenou nesouhlasíte, protože odporuje zákonu, můžete podle webu ProŽeny odmítnout. Tento krok však musíte opět provést písemně a učinit tak nejpozději do 2 měsíců od doručení oznámení. Pronajímatel vás poté může upozornit, že zvýšení nájemného může určit soud, aby bylo dosaženo vzájemné dohody. Bez tohoto kroku se však na soud obrátit nesmí. Pokud se naopak dohodnete, nová cena bude platit až po 3 měsících od podpisu dodatku ke smlouvě.

Jak se orientujete ve smluvních dokumentech a zákonech vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články