Nezvládli platit vysoký nájem ani hypotéku. Na nový domov šli geniálně, postavili ho za pár korun a bleskurychle
Domky o výměře standardního bytu 2 + 1 získávají na popularitě. Svůj sen o vlastním bydlení si stavbou „mini domku“ splnila i tato mladá rodina.
Současná bytová krize v České republice je již delší dobu za únosnou mezí. Pro řadu občanů se stává nedostupným nejen vlastní bydlení, ale také podnájem. Pro některé tímto ohrožené lidi je cestou sdílené bydlení (zejména v Praze, popřípadě v Brně a dalších větších městech), jiní se ocitají v bezvýchodné situaci. Pokud hledáte inspiraci, jak z podobné situace ven, mohl by vás oslovit dům, jehož si nechali postavit mladí manželé v zahraničí.
Požadavek na levný a rychle postavený dům
Mladí manželé dlouhodobě žili v podnájmu – v pronajatém bytě vychovávali i svého malého syna. Ovšem v momentě, kdy jim nájemce již poněkolikáté zvýšil nájemné, rozhodli se pro odvážný krok. Protože již delší dobu snili o vlastním bydlení, zašli do jedné z architektonických kanceláří a vznesli požadavek na levný, avšak rychle postavený dům. Mladý pár odmítal snášet extrémně vysoké nájemné, jež jim znemožňovalo jakýkoliv posun v jejich životech.
Ačkoliv byl termín tak říkajíc šibeniční, architekti a projektanti dokázali dostát svému dobrému jménu. Během prvního měsíce proběhla řada informačních schůzek, kde manželé komunikovali své požadavky a postupně si upřesňovali představu o svém vysněném bydlení. (Počáteční myšlenka byla na dům postavený z vyřazených kontejnerů, avšak kvůli specifickým požadavkům na prostor nakonec architekti předložili klientům jiné řešení.)
Otevřený design domu je moderní a funkční
Pro zachování požadavku na nízkou pořizovací cenu byla použitá vcelku levná konstrukce. Jejím základem jsou vlnité kovové tyče, které konstruktéři předpřipravili do různých délek. Konstrukce se nejprve celá sestavila na zemi, a poté se zvedla. Zapuštěna je do pilotů, které by ji měly být schopny dostatečně ukotvit. Pokud by majitelé chtěli do budoucna dům rozšířit, není problém přistavit další prostory – umožňuje to celkový design domu.
Dominantním prvkem v interiéru je borovicové dřevo. To tvoří nejen vnější plášť domu, ale také podlahu, stěny a strop v interiéru. Celý dům je rozdělený do tří sekcí, přičemž každá sekce má více funkcí – například první sestává z obývacího pokoje a zároveň s kuchyně s jídelnou. Druhá část zahrnuje sociální zařízení a třetí spací prostory (ložnici a menší dětský pokoj). Vybavení domku ladí s jeho celkovým vzhledem – nábytek je z velké části dřevěný a respektována je i barevnost.
Mohlo by se zdát, že je dům otevřen pohledům zvenčí, avšak není tomu tak. Je celkově rozložen tím způsobem, aby byly kýžené prostory kryté a poskytovaly dostatečné soukromí. Zároveň je dům dostatečně vzdušný na to, aby byl udržen kontakt s okolním prostředím – manželé například pěstují bylinky hned vedle svých velkých oken. Vzhledem k popularitě alternativních způsobů bydlení není divu, že tento 65 m2 velký domek vzbuzuje pozitivní ohlasy.
Zdroj: Tiny House
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
13 h