2 ze 3 Čechů se brzy rapidně zdraží bydlení. Týká se to i vás?
adbz.cz » Hobby » 2 ze 3 Čechů si za bydlení brzy připlatí. A nejedná se o malé částky. Dotkne se zdražování i vás?

2 ze 3 Čechů si za bydlení brzy připlatí. A nejedná se o malé částky. Dotkne se zdražování i vás?

Mít vlastní střechu nad hlavou nemusí být pouhým snem. S nákupem nemovitosti ale příliš neotálejte, abyste si zbytečně nepřiplatili.

penize bankovky penezenka mince
Zdroj fotografie: Česká televize

Mít vlastní střechu nad hlavou je základ, alespoň tak mi to vždy bylo vtloukáno do hlavy. A jsem více než ráda, že jsem si dům stihla postavit ještě v době, kdy bylo vše relativně levné. Dnes je nutné brát v potaz spoustu parametrů, a když si chce pár či rodina pořídit vlastní hnízdo, je potřeba opravdu důkladně promyslet, zda si to mohou dovolit. Zdražování výrazně postihlo i trh s nemovitostmi. Právě teď ale může být dobrá chvíle na životní investici. S prodejem naopak odborníci z webu FXStreet doporučují počkat.

Neplaťte více, než je nutné

Na webu adbz jsme informovali o astronomických částkách za energie, které tento rok přináší, a i to je jedno z měřítek, které je při pořizování nemovitosti potřeba dobře zvážit. Energeticky náročné budovy nejsou z pohledu koupě příliš žádoucí, což potvrzuje i web Peníze. Největší poptávka je v tuto chvíli po menších rodinných domech v dobrém technickém stavu, bytech v atraktivních oblastech, ale také o rekreační objekty.

Odborníci se nicméně shodují, že v současné chvíli je cena realit na svém minimu a předpokladem je jejich nárůst. Podobné je to i u hypoték. V rámci oživení trhu jsou nyní dostupnější, úrokové sazby se ale budou spíše navyšovat. To hraje do karet jedincům, kteří chtějí naopak prodávat. „Vlastním chatku v osadě a mám na ni spoustu zájemců. Dám tomu ale ještě pár měsíců, před létem budu moci cenu navýšit“ říká pan Aleš z Poděbrad. Kdo tedy chce investovat a nechce nemovitost přeplatit, je právě nyní ideální chvíle.

Chata v lese u vody
Zdroj fotografie: Piqsels
Vysoká poptávka je také po rekreačních objektech.

Nejdražší jsou pozemky

Asi nejvíce si připlatí ti, kteří chtějí stavět na zelené louce. Stavebních parcel kvapem ubývá s tím, jak poptávka po nich převyšuje nabídku. Zajímavým způsobem s pozemky naložilo malé město Robertsfors ve Švédku. Přestože se jedná o krásnou oblast v blízkosti moře, žijí zde pouze starousedlíci. V rámci oživení populace zde místní úřady nabízí koupi pozemků za pouhou 1 Kč, jak jsme na adbz psali dříve.